1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Milyonlarca Aileye 600 TL Destek! Başvuran Herkes Alabiliyor! Başvuru Şartları ve Tüm Merak Edilenler…
Milyonlarca Aileye 600 TL Destek! Başvuran Herkes Alabiliyor! Başvuru Şartları ve Tüm Merak Edilenler…

Milyonlarca Aileye 600 TL Destek! Başvuran Herkes Alabiliyor! Başvuru Şartları ve Tüm Merak Edilenler…

Devlet, zaman zaman ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara maddi destek veriyor. Bu maddi destek miktarı duruma göre değişiklik gösterirken, genel olarak maaş halinde sağlanıyor. Kira yardımı, çocuk parası, doğum yardımı ve evde bakım parası en çok ihtiyaç duyulan yardım türlerinden….

A+A-

Devlet, zaman zaman ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara maddi destek veriyor. Bu maddi destek miktarı duruma göre değişiklik gösterirken, genel olarak maaş halinde sağlanıyor. Kira yardımı, çocuk parası, doğum yardımı ve evde bakım parası en çok ihtiyaç duyulan yardım türlerinden

Çocuk Parası Nedir? Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Çocuk yardım parası, evlat sahibi olmak isteyen ailelerin doğum ardından maddi yüklerine az da olsa katkı sağlamak adına devlet tarafından yapılan bir ödemedir. Aktif olarak çalışan annelerin doğum yapmalarının ardından mecburi izne ayrılmaları durumunda ortaya çıkmaktadır. Bu süre zarfında, SGK doğum yapan annelere doğum parası vermektedir.

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Yardıma muhtaç ailelere, ikiz üçüz gibi çoklu doğum sonrası 0-24 ay arası çocukların bakımları için çocuk başına 150 TL ödeme yapıyor ve bu ödemeler 2 ayda bir defa yapılıyor. Yardım en fazla 24 ay sürmektedir.

Doğum Parası için Nereye Başvurulur?

Doğan çocuk sayısına göre, doğum parası değişiklik göstermektedir. Doğum parası için talep edilen şartlara uygunluk gösteren vatandaşlar başvurularını, ikamet adreslerine en yakın İl/İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına şahsi olarak iletebilirler. Başvuru esnasında vatandaşların yanında, üzerinde T.C. kimlik numarası yazılı olan kimlik kartlarının bulunması yeterlidir.

Birinci çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL, üç ve sonraki çocuklar için ise 600 TL tutarında bir defaya mahsus ödeme yapılır. Ödemeler 1 ay içinde yatırılarak PTT’den çekilmektedir.

SGK 2020 Çeyiz Yardımı

Yetim kalan kız çocuklarına çeyiz yardımı yapılmaktadır. SGK ve Bağkurlu anne babanın, hayatlarını kaybetmeleri durumunda kız çocuklarına çeyiz parası ödemesi yapılmaktadır.24 Maaş tutarındaki ödeme kız çocuğu evlendiğinde toplu olarak ödenmektedir.

Yardıma Muhtaç Engelli için 818 TL Yardım!

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafınca 2020 yılında bir diğer büyük destek muhtaç engellilere yönelik yapılmaktadır. %40 ve üzeri, SGK güvencesi olmayan engellilere, yaşlılara, yetim ve muhtaç çocuklara Vakıflar Genel Müdürlüğü 818 TL tutarında ödeme yapmaktadır.

Evde Bakım Parası için 1500 TL Ödenecek!

Evde bakım parası, engelli ya da çok yaşlı olup muhtaç olan kişilere bakma karşılığında verilmektedir. Yapılacak ödeme ise 1500 TL’dir. Evde bakım parasından faydalanabilmek için Aile Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine başvurabilir, bakmış olduğunuz kişi için 1500 TL ödeme alabilirsiniz.

Yaşlılık Maaşı için 700 TL Ödeme Yapılacak!

Herhangi sosyal güvencesi olmayan, ekonomik durumu kötü olan 65 yaş ile üzeri vatandaşlara devletin ödediği maaşa yaşlılıkmaaşı denir. Defterdarlık ve mal müdürlüklerinden başvuru evrakı alınarak kaymakamlıklara başvuru yapılmalıdır. Neticede ise 700 TL ödeme alabilirsiniz.

Annelere 6000 TL Ödeme Yapılacak!

Doğum öncesi ve doğum sonrası alınan 4 ay izin için kullanan anneler, çalışmadığı süre zarfının karşılığını devletten alırlar. Hesaplamalara göre en düşük ödeme 6000 TL’dir. Ödemeler Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktadır.

En Çok Unutulan Para: Rapor Parası

Çalışılan işte, rapor günleri parası işveren tarafından değil SGK tarafından yapılmaktadır. Bu duruma izinler dâhil değildir. Alınan rapor karşılığında, son 3 aylık kazancınıza göre 50-100 arası bir ödeme yapılmaktadır.

Barınma Desteği Nedir?

Barınma Desteği de en unutulan desteklerden biridir. 18 yaş üstü kişiler başvuruda bulunabilirler. Barınma desteği başvurusu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın şubelerine yahut Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı il/ilçe şubelerine yapılmaktadır.

Şartlı Eğitim Desteği Nedir? Nasıl Alınır?

Bir diğer adı şart eğitim yardımı olan Şartlı Eğitim Desteği’nde ilkokula giden kız çocukları için aylık 40 TL, erkek çocukları için 35 TL, liseye giden kız çocukları için aylık 60 TL, erkek çocukları için 50 TL’dir.

Ödemeler iki aylık olarak PTT hesaplarına yapılır. Yardımdan faydalanabilmek için hanede yaşaya hiç kimsenin SGK kaydının olmaması gerekir.

Kadınlar için Muhtaç Aylığı Nasıl Alınır?

Eşleri vefat eden ve SGK’sı olmayan muhtaç kadınlar için aylık 275 TL ödeme yapılır. Ödemeler 2 ayda bir defa olmak üzere toplam 550 TL tutarında yapılır.

Elektrik Desteği Nasıl Alınır?

Kronik rahatsızlığı nedeni ile cihaza bağlı olarak yaşayan hastalar elektrikdesteği alabilir. Elektrik faturasının 200 TL’ye kadarlık kısmı devlet tarafından karşılanır.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı

Askere giden kişi şayet evliyse resmi nikâhı olan eşi,  bekâr ise annesi, anne hayatta değilse de babası başvuru yapma hakkına sahiptir. 2 ayda bir defa 550 TL PTT aracılığı ile ödemelerini alırlar.  Şuan için en fazla ödeme 12 aydır. Muhtaç asker ailesi yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılmaktadır.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.