1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Milli eğitim Bakanlığı Tarihleri Duyurdu! 9,10,11 ve 12. sınıflar için bir ilk geliyor...
Milli eğitim Bakanlığı Tarihleri Duyurdu! 9,10,11 ve 12. sınıflar için bir ilk geliyor...

Milli eğitim Bakanlığı Tarihleri Duyurdu! 9,10,11 ve 12. sınıflar için bir ilk geliyor...

Bakan Ziya Selçuk resmen duyurdu. Milyonlarca kişi merakla bekliyor. Bakan Ziya Selçuk yeni dönemi anlattı. Türkiye'de bir ilk yapılacak. MEB öğretmenlerin idari izinli olduğu 10-11 ve 12 Mayıs'ta uzaktan eğitime ara verilecek.

A+A-

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabı üzerinden öğrencilere seslendi.Bakan Selçuk yapmış olduğu paylaşımda "Gençler, burada mısınız? Liselerle ilgili bir çalışma için soru ve önerilerinize ihtiyacımız var. #lisedebence etiketiyle soru ve önerilerinizi paylaşın. Cevapları buradan iletmeye gayret edeceğim. Lütfen paylaşımlarınız sınav iptalleri dışında olsun. Onu ayrıca görüşeceğiz" ifadelerini kullandı

Bakan Selçuk'un bu paylaşımına kısa süre içinde yüzlerce yorum ve beğeni aldı. 

HEY  SAATLERİ  GELİYOR

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğrencilerin sorularını yanıtladı.Bakan Ziya Selçuk, bir öğrencinin "Hocam artık tüm günümüzü ağır bir şekilde derslere vermek yerine günün yarısında kendi yeteneklerimizi fark edebileceğimiz etkinlikler ve sanatsal alanlarla uğraşsak?" şeklindeki sorusuna  şöyle yanıt verdi: "Yeni ortaöğretim tasarımında HEY saatleri uygulanacak. Hayalinize, spor-sanat etkinliklerinize ve hayatın kendisine daha fazla vakit ayırabilin diye" ifadelerini kullandı.

"SİZLERİ YAŞAM BECERİLERİ İLE DONATMAK BİZİM EĞİTİMDEN ASIL MURADIMIZ"

"Lisede bence kesinlikle sosyal yaşam dersi olmalı. Hayvanlara, kadınlara, masumlara şiddet veya taciz gibi terbiyezce davranışlarda bulunmaması gerektiği öğretilmeli; her insana saygı duyulması gerektiği öğretilmeli. Empati duygusu benimsetilmeli" sorusuna da Bakan selçuk "Sevgili Şevval; sizleri yaşam becerileri ile donatmak bizim eğitimden asıl muradımızdır. Düşüncelerinizi kendi okulunuzda projelendirirseniz ben her şekilde desteklerim. Hayallerinize eşlik etmek çok değerli" şeklinde yanıt verdi.

"DERSLERİN MEVCUT SIKIŞIKLIĞINDA HAKLISINIZ"

"Bakanım diğer ülkelerin eğitim sistemine göre lisede olsun ortaokulda olsun çok ağır ve sıkışık bir eğitime sahibiz ciddi anlamda yumuşaması gerek bence bunun çok yararını görürüz keşke sizde tweetimi görseniz" sorusuna Bakan Selçuk  "Merhaba, tweetinizi gördüm. Derslerin mevcut sıkışıklığında haklısınız. Çalışmalarımız tam da bunu rahatlatmak yönünde. Ancak doğru olan kendimizi başka ülkelerle kıyaslamak değil; bize en uygun ve en sağlam sistemi bilimin ışığında kurabilmek" diye yanıt verdi.   "#lisedebence Bakanım okullarda bizlere hiç sosyal hayatla alakalı bir şey öğretilmiyor ben böyle bir ders görmek çok isterim ders sayısı okula gittiğimiz saat çok fazla bunun hafifletilmesini isterim ben postanedeki gitsem neyi nasıl yapacağımı bilmiyorum mesela" diyen bir öğrenciye de Bakan Selçuk "Merhaba.. Söylediğinize hak veriyorum. Bu yüzden yeni lise tasarımında 'sosyal hayat' ayrıca çalışıldı. Lütfen siz de şuna hak verin. Yaşamımızı kendimiz de zenginleştiririz. Gezin, deneyimleyin, okuyun, dinleyin ve deneyim kütüphanenizi her gün zenginleştirin. Dostlukla..." şeklinde yanıt verdi 

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da okullarla ilgili bir soruya şöyle yanıtladı: "İnşallah 17 Mayıs itibarıyla başlayacak yeni normalleşme takvimimizi  önümüzdeki günlerde açıklayacağız. İlk kabine toplantımızın en önemli gündem  maddelerinden bir tanesi de zaten bu olacak. Bu takvimde okulların açılışıyla  ilgili süreç de yer alacak. Salgının şüphesiz ki inişli çıkışlı seyri bu tür  konularda çok önceden kesin tarihler vermemize mani oluyor. Bakınız şu anda ciddi  manada vefat sayısında düşüş var. Tabii bu aldığımız tedbirlerin netice vermeye  başladığını gösteriyor. Vaka sayılarında çok ciddi düşüş var. Bu da netice almaya  başladığımızı gösteriyor. Fakat gerektiğinde şartları zorlama pahasına sizleri  okulunuzla buluşturmak için her türlü gayreti gösterdiğimizden emin  olabilirsiniz. Zira herhalde bir gencin en büyük aşkı öğretmenidir, okulundaki  arkadaşlarıdır, okuludur. Ve okullarımızla bizler gelişiyoruz. Okullarımızla  geleceğe yönelik güç, kuvvet buluyoruz. Onun için derdimiz bir an önce sağlıklı  bir şekilde okullarınıza kavuşmak ve tekrar derslerinize dönmek, hocalarınızla  bir arada olmaktır."

10-11 VE 12 MAYIS'TA UZAKTAN EĞİTİME ARA 

Öte yandan sMilli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı tüm resmi ve özel  okullar, kamu çalışanlarının idari izinli sayıldığı 10-11 ve 12 Mayıs'ta uzaktan  eğitime ara verecek. Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü tarafından 27  Nisan'da ilgili birimlere gönderilen, "Kovid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına  Yönelik Tedbirler" konulu yazı ile kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm  çalışanların 10 ve 11 Mayıs'ta tam, 12 Mayıs'ta ise yarım gün idari izinli  sayılmasına karar verildi.

Bu  tarihlerde öğretmenlerin de idari izinli sayılması sebebiyle okullardaki uzaktan  eğitime ara verilecek. Bakanlığa bağlı tüm resmi ve özel okullar, 10-11-12  Mayıs'ta tatil olacak. Tüm genel idari izinlerde olduğu gibi bu idari izinde de okul  yöneticileri ve öğretmenler, üzerlerinde bulunan ders görevlerini yapmış  sayılarak, karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılacak.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.