1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Milli Eğitim Bakanlığı resmen duyurdu! Tarihler netlik kazandı, genelge yayımlandı...
Milli Eğitim Bakanlığı resmen duyurdu! Tarihler netlik kazandı, genelge yayımlandı...

Milli Eğitim Bakanlığı resmen duyurdu! Tarihler netlik kazandı, genelge yayımlandı...

Milli eğitim bakanlığı yaşanan zorlu süreçler içerisinde sonunda harekete geçti. 81 il valiliği için konu ile ilgili net bir genelge gönderildi. MEB tarafından gönderilen yazı içerisinde sendika belirleme işlemlerine başlandı.

A+A-

Milli eğitim bakanlığı yaşanan zorlu süreçler içerisinde sonunda harekete geçti. 81 il valiliği için konu ile ilgili net bir genelge gönderildi. MEB tarafından gönderilen yazı içerisinde sendika belirleme işlemlerine başlandı. Sendika üyesi olarak yer alan eğitimci kesim ise en geç 18 Mayıs 2021 Salı günü içerisine kadar bağlı oldukları il ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerine yazılı bir şekilde teslim etmeleri gerekecek. Bir yandan da milli eğitim bakanı Ziya Selçuk tarafından atılan imza ile beraber 81 ile gönderilmiş yazı ile beraber hayat boyu öğrenme kurumlarına teslim edilen tüm kursların 17 Mayıs tarihine kadar durdurulma kararı alındığına dair ifadelere yer verildi.

Açıklama geldi..

Açıklama sırasında; ‘’ Bilindiği üzere 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 30'uncu maddesinde; "Tespite ilişkin toplantıya kurumum işveren vekili ile tahakkuk memuru veya mali hizmetler birimi yetkilisi ve kurumun hizmet kolunda faaliyette bulunan sendikalardan birer temsilci kanılır. Toplantı her yıl 15 Mayıs tarihinden sonra beş iş günü içerisinde kurumca belirlenerek sendikalara bildirilen yer ve günde yapılır.Bu Kanuna tabi olarak kurumda çalışan kamu görevlilerinin, 15 Mayıs tarihi itibarıyla listesi ile illerinden aidat kesintisi yapılan sendikaların üyelerini gösterir liste, toplantıya kanılanlarca değerlendirilir.

Bu değerlendirmeden sonra, toplam kamu görevlisi sayısı ile sendika üyesi kamu görevlilerinin sendikalara göre toplam sayıları belirten tutanak toplantıya katılan taraflarca imzalanır. İmzalı tutanak, kamu işvereni ve sendikalarca Mayıs ayının son iş gününe kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderilir.Kurumları taşra teşkilatları, yukarıdaki esaslara göre tarafları kanlımı ile yapılacak toplantı neticesinde düzenlenecek tutanakları kurum merkezinde yapılacak tespitte değerlendirilmek üzere 15 Mayıs tarihini takip eden iki iş günü içerisinde kurum merkezine gönderirler. Bu tutanaklar kurum merkezinde tarafların katılımı ile tek tutanak haline getirilir." Genelgesi gönderildi.

25. madde hükmünde;  "Kamu görevlileri sendikasına, kamu görevlisinin ödeyeceği üyelik ödentileri, 14'üncü madde çerçevesinde doldurulan üyelik başvuru formuna ve sendika tüzüğünde belirtilen aylık ödenti fularmına göre kamu işverenince aylığından kesilerek beş gün içinde sendikaların banka hesaplarına yatırılır ve ödenti listesinin bir örneği ilgili sendikaya gönderilir. Kamu işvereni, sendikaya üye olan ve üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerinin listesini her ayın son haftasında, işyerinde herkesin görebileceği yerde ve kurumsal düzeyde duyurulabilecek diğer araçlarla ilan eder." Kararı alınmıştır.’’ Kararı açıklanır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.