1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memur ve emekliler için beklenen zam müjdesi: Olası rakamlar açıklandı! Memur ve emekli maaş zamları son durum…
Memur ve emekliler için beklenen zam müjdesi: Olası rakamlar açıklandı! Memur ve emekli maaş zamları son durum…

Memur ve emekliler için beklenen zam müjdesi: Olası rakamlar açıklandı! Memur ve emekli maaş zamları son durum…

Emekli ve memur maaşlarına temmuz ayında yeni bir zam gelecek. Her yıl yasalar gereği ocak ve temmuz ayı olmak üzere yılda iki kere zam uygulanır. Maaşlara gelecek zam oranları üzerinde enflasyon oranları belirleyici bir role sahip oluyor.

A+A-

Emekli ve memur maaşlarına temmuz ayında yeni bir zam gelecek. Her yıl yasalar gereği ocak ve temmuz ayı olmak üzere yılda iki kere zam uygulanır. Maaşlara gelecek zam oranları üzerinde enflasyon oranları belirleyici bir role sahip oluyor. Mayıs ayına ait olan enflasyon verilerinin 3 Haziran Perşembe günü açıklanması ile beraber memur ve emekli maaş zamlarının ne kadar olacağı aşağı yukarı belli olacak.

Türkiye istatistik kurumu tarafından açıklanan verilere bakılacak olduğu zaman ocak ayı içerisinde yüzde 1,68 şubat ayında yüzde 0,91 oranında meydana gelen enflasyon oranları mart ayı içerisinde yüzde 1,08 ve nisan ayı içerisinde yüzde 1,68 oranında meydana geldi. İlk dört aya ait olan verilerin kümülatif olarak yüzde 5,46 oranında açıklanmasına neden oldu. SSK ile Bağkur emeklileri için şimdilik maaşlarına yüzde 5,46 oranında bir zam gelecek olduğuna işaret ediyor. Memur ve memur emeklileri için de toplu sözleşmeye bakılacak olduğu zaman ilk altı ayda meydana gelen oran ile ocak ayında yüzde üç zam almıştı. Bu sayede memur ve emeklileri için enflasyonda meydana gelen 2,46 oranındaki fark olmasına neden olmuştu. Mayıs ayına ait enflasyon oranı belli olduğu zaman maaşlara gelecek olan zam oranları netlik kazanmış olacak.

Tahminlere göre artış yönünde olacak…

Merkez bankasından gelen son beklenti anketine bakılacak olduğu zaman mayıs ayına ait beklenen oranların yüzde 1,27 oranında olması ön görüldü. Ekonomist ile farklı kurumlar üzerinde meydana gelen tahminlere bakılacak olduğu zaman da yüzde 1,18 ila yüzde 1,73 oranları arasında olması bekleniyor. Beklenti anketine bakılacak olduğu zaman 5 aylık enflasyon oranlarının yüzde 6,8 olarak meydana gelmesi bekleniyor. Tahminlere göre de yüzde 1,73 oranında enflasyon oranı meydana gelirse bu sefer maaşlara gelecek olan zam oranları da yüzde 7,28e kadar artış göstermiş olacak.

Maaşlarda ne kadar farklar olacak?

Beklenti anketinde meydana gelen mayıs ayına ait oranlardan sonra memur ve emeklileri için meydana gelen yüzde 3,8 fark ile aylık enflasyon oranlarının yüzde 1,73e kadar artış göstermesi durumunda yüzde 4,28e kadar çıkmış olacak.

Haziran ayında meydana gelen enflasyon oranları sıfır olarak dahi meydana gelse bile temmuz ayında maaşlara yüzde 3 oranındaki toplu sözleşme üzerinde ek olarak yüzde 4,28 farkın eklenmesi söz konusu olacak. SSK ve bağkur emeklileri için ikinci atlı aylık süreç içerisinde yüzde 6,8 ila 7,28 oranında maaş zamları gelmiş olacak.

Temmuz ayında bayram ikramiyesi ödemeleri de verilecek. Geçtiğimiz ramazan ayı içerisinde verilen ikramiye ödemeleri 1000 TL olurken gelen zam oranı ile 1100 TL seviyesine kadar artmıştı. Kurban bayramının 20 Temmuz tarihinde verilecek olması maaşlar ile beraber bir de ikramiye ödemelerinin verilmesine neden olacak. Bu ay içerisinde hem maaş zammı hem de ikramiye ödemeleri verilmiş olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.