1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kredi kartı kullananlar dikkat! Yeni dönem artık başladı hepsi geri iade edilecek
Kredi kartı kullananlar dikkat! Yeni dönem artık başladı hepsi geri iade edilecek

Kredi kartı kullananlar dikkat! Yeni dönem artık başladı hepsi geri iade edilecek

Bankalardan kredi kullanan kişilere bir takım yeni müjde duyruuldu. Buna gore: Bankalara gelen tüketici freniyle, borcunu erken ödeyene ücret ve harcamalar geri verilecek, cayma hakkı hükümleri uygulanacak. Yan ürün, hizmetler kredi kullanım şartı olarak sunulamayacak.

A+A-

Bankalardan kredi kullanan vatandaşlara bir takım yeni müjde belirtildi. Buna gore: Bankalara gelen tüketici freniyle, borcunu erken ödeyene ücret ve harcamalar iade edilecek, cayma hakkı hükümleri uygulanacak. Yan ürün, hizmetler kredi kullanım şartı olarak sunulamayacak.

Tüketici kredisi kullanıcıların elini rahatlatacak oldukca sayıda kolaylık ve haklar getirildi. Buna nazaran tüketici kredilerinde kredi borcunun tamamının erken ödenmesi halinde bildirim aranmaksızın cayma hakkı hükümleri uygulanacak. Tüketici kredisi sözleşmesi, kredi ile ilgili olanlar hariç yan finansal ürün ve hizmetlerin satın katılımı şartına bağlanamayacak. Tüketicilerin ödedikleri ücret ve masrafların iadesi ile kredi sebebiyle katlandıkları maliyet azaltılacak. 

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine nazaran Tüketici Kanunu'nda yapılan değişiklikle tüketici kredileri, devre mülk ve tatil satışları konusunda vatandaşlar kapsamlı bir korumaya alındı.

Yeni düzenlemeyle ön ödemeli olarak satılan konutların sözleşmede belirlenen tarihte tüketiciye teslimi zorunlu hale geldi. Düzenlemeyle yan ürün ve hizmetlerin kredi kullanım şartı olarak sunulmasına sınırlama geliyor. Ayrıca tüketicinin istediği sigorta şirketinden sağlamış olduğu güvence, kredi veren tarafından kabul edilmek zorunda olacak. 

Kredi bağlantılı sigortanın, kredi borcunun geri ödenme teminatını sağlamak amacıyla tutar sigortalarında kalan borç tutarıyla ve vadesiyle uyumlu olması gerekecek. Taksitle satış sözleşmelerinde temerrüt niteliğinde kalan borcun tümünün peşin kılınmasına yönelik şartlar Borçlar Kanunu'yla ahenkli ve tüketici lehine olacak şekilde değiştirilecek. 

Taksitle satış sözleşmelerinde tüketicinin kalan borcunun tümünün ifasının istek edilmesi için yasadaki diğer şartların yanı sıra kalan borç yerine sözleşmede yer alan bedel dikkate alınacak. Tüketici kredilerinde kredi borcunun tamamının erken ödenmesi halinde bildirim aranmadan cayma hakkı uygulanacak. Böylece tüketicilerin, ödedikleri ücret ve masrafların iadesi ile kredi sebebiyle katlandıkları maliyet azalacak.

30 gün şartı kalkıyor

Kredili mevduat hesabı, kredi kartı şeklinde gayri muayyen süreli tüketici kredilerinde ürem oranında tüketici lehine değişikliklerin hemen yapılması için düzenleme yapılacak. Bu kapsamda faiz oranındaki indirimin, tüketici lehine yürürlüğe girmesi için 30 gün öncesinde bildirim yapılması koşulu kaldırılacak. Bu koşul yalnızca faiz payı artırımını kapsayacak biçimde değiştirilecek. Buna göre, tüketici kredisi sözleşmeleri ile konut finansmanı sözleşmelerinde sözleşme öncesi bilgilendirme yükümlülüğüne aykırı hareket edenler ile alakalı, aykırılığı tespit edilen her bir işlem yada sözleşme için 200 lira olan yönetimsel para cezası 1.000 liraya çıkarılacak.

Ön ödemeli mesken satılmasında devir veya teslim süresinin sözleşme tarihinden itibaren 48 ayı geçmesi durumunda, teslim edilmeyen her mesken için 70 bin lira yönetimsel para cezası uygulanacak.

Konut satılmasında teslim süresi 48 aya çıkarılarak büyük projelerde inşaatın uzun sürmesi nedeniyle 1 sene ek tanındı. Devre mülklerin satılmasında ön ödemeli usul de yasaklandı. Satıcıların "dönem mülk, paylı iyelik, hisseli gayrimenkul satışı" şeklinde isimlerle vatandaşı kandırmasının önü kesildi.

Değeri 30 bin liranın altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetlerine başvurusu zorunlu olacak. Tüketici hakem heyetinin bulunmadığı yerlerde başvurular kaymakamlığa yapılabilecek. Bu başvurular, kaymakamlıklarca gereği yapılmak suretiyle bakanlıkça belirlenen yetkili tüketici yargıcı heyetine iletilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.