1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kredi çekerken sigorta yaptıran vatandaşlar dikkat! Paranız geri ödenecek!
Kredi çekerken sigorta yaptıran vatandaşlar dikkat! Paranız geri ödenecek!

Kredi çekerken sigorta yaptıran vatandaşlar dikkat! Paranız geri ödenecek!

Bankalarda çekilen kredilerin kullanması için bankalar tarafında zorunlu tutulan ‘hayat sigortası’ e-devlet üzerinden iptal edilerek, işlem mahkemeye taşınmadan halledilebiliyor.

A+A-

Bankalarda çekilen kredilerin kullanması için bankalar tarafında zorunlu tutulan ‘hayat sigortası’ e-devlet üzerinden iptal edilerek, işlem mahkemeye taşınmadan halledilebiliyor.

Kredi bağlantılı sigortala yönelik, geçtiğimiz aylarda iki yeni tertip yapılmış oldu. Bunlardan biri Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) yayınladığı talimatname, öteki ise Meclis’ten geçerek yasalaşan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun. Her iki düzenleme ile kredi ile bağlantılı hayat sigortalarında tüketicilerin, bankaların ve sigorta şirketlerinin hakları net bir halde ortaya kondu. Konuyla alakalı düzenlemede, “Sözleşmede öngörülen koşullar, kontrat süresi arasında tüketici aleyhine değiştirilemez” ifadesi yer aldı.

Tüketiciler, ‘Hayat sigortası’nın iptali için davalık olmadan, Turkiye.Gov.Tr üstünden iptal işlemini gerçekleştirebilirler.

NASIL İPTAL EDİLİR?

Turkiye.Gov.Tr’ye giriş yaptıktan sonrasında arama kısmına “Hayat Sigortası Poliçe ve Tazminat Bilgileri Sorgulama” yazıp gelen ekrandaki hayat sigortalarını test etmeniz gerekiyor. Her hayat sigortasının yanında “Detaylı Bilgi” yazar ve bu yazıya tıklamak gerekiyor.

Karşınıza gelen ekranda “Poliçe Durum” kısmında “Yürürlükte” yazması gerekiyor. Yürürlükte yazmazsa hayat sigortası primini geri alamayacağınız anlamına geliyor. Bu adımda eğer “Yürürlükte” yazısını görürseniz ekrandaki bilgilerden hangi sigorta firması olduğu, poliçe ya da sözleşme numarasını kenara not etmeniz gerekiyor.

Yine Turkiye.Gov.Tr’de arama kısmına “Sigortacılık ve Özel Emeklilik Şikayet Başvuru ve Takibi” yazarak sağ üst köşeden “Yeni Başvuru” sekmesini tıklamanız gerekiyor. Karşınıza çıkan rehberi alt taraftan onaylayarak öteki adıma geçip başvuruya başlanıyor.

Başvuru detayları bölümüne mail adresi, telefon numarası yazıldıktan sonra "Başvuru Konusu"nu "Hayat" olarak seçip alt tarafta yer alan "İlgili Kurum" kısmında sigorta şirketini işaretleyip bir alt kısma da "Poliçe/Sözleşme numarasını" ilave ederek "Başvuru metni" bölümüne da "../../.... Tarihinde ... Bankası'ndan çektiğim krediyle birlikte şahsıma imzalatılan ... Poliçe numaralı ... Sigorta Şirketi'ne ilişkin sigorta poliçesinin Iptal ve tutarının TR ... IBAN numarasına yatırılmasını istek ederim.” yazmanız gerekiyor. Eğer yaşam sigortasına ilişik daha önceden hüküm süreci oluşmadıysa “Yasal Süreç Durumu” kısmını “Hayır” olarak işaretledikten sonra başvurunuz tamamlanmış oluyor.

Başvuru işlemini tamamladıktan sonrasında kontrol sağlamak için Turkiye.Gov.Tr adresindeki arama bölümüne “Sigortacılık ve Özel Emeklilik Şikayet Başvuru ve Takibi” yazıp başvurunuzun durumunu inceleyebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.