1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kayıt Dışı 60 Bin İşyeri Denetlenecek!
Kayıt Dışı 60 Bin İşyeri Denetlenecek!

Kayıt Dışı 60 Bin İşyeri Denetlenecek!

Kayıt dışı istihdam ve ödeme sorunları nedeniyle 33 bin işyerinin denetim kapsamına alındığı açıklandı.

A+A-

Toplamda 60 bin işyerinin denetlenmesinin sağlanacağı iş yerleriinde eksik ücret ödenmesi, kayıt dışı istihdam ve SGK primlerinin ödenmemesi gibi ekonomik sorunların ortaya çıkması için denetim yapılacak. Altyapı çalışmalarının devam ettiği süreçle ilgili olarak 2020 bütçe çalışmalarının sürdürüldüğü ifade edilirken, elektronik ortamda takibi kolaylaştıran sistemlerle eksikliklerin kısa sürede denetlenebilmesine olanak sağlanacak. Bu yılın sonuna kadar emeklililere aylık bağlama bildirimlerinin SMS ile yapılmasını sağlayacak bir sistem tasarlanacak. Bilgilendirme ve rehberlik sürecinde başarıya ulaşmak için yıl sonuna kadar çalışmalar tamamlanacak.

Esnaf ve Ahilik Sandığı Primleri

Esnaf ve Ahilik Sandığı Sigortası primlerinin de kolayca ödenebilmesini mümkün kılan uygulamaların 2020’nin ilk günü itibariyle gerçekleşebileceğini söyledi. Primlerin kontrol edilmesi ve sigortalı çalışmaların arttırılması için çalışanın hayatını tehlikeye sokacak ve primleri eksiltecek görüşmelerden yararlanmak için elektronik sistemler daha aktif bir hal alacak.

Emeklilik sürecinin de takip edilmesini kolaylaştıracak olan bu çalışmaların yeni yılda faaliyete geçeceği ve e-devlet üzerinden başarıyla tamamlanacağı öngörülüyor. Prime esas kazançlar konusunda da çalışmaların devam ettiği SGK prim sisteminde hiçbir eksikliğin kalmaması için uyarı mesajlarının arttırılması da hedefleniyor. Sık sık ziyaret edeceğiniz ve her zaman süreçleri kontrol etmenizi sağlayan e-devlet sistemi önümüzdeki sezon oldukça gelişmiş uygulamalarıyla kullanıma hazır hale gelecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.