1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kadroya geçen Taşeronlara müjdeli haber! 2020 yılı Ocak dönemi için alacakları zam açıklandı
Kadroya geçen Taşeronlara müjdeli haber! 2020 yılı Ocak dönemi için alacakları zam açıklandı

Kadroya geçen Taşeronlara müjdeli haber! 2020 yılı Ocak dönemi için alacakları zam açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 696 sayılı KHK kapsamında kadroya geçen işçilerin 2020 yılı Ocak dönemi için alacakları zamları açıkladı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından tüm ülke geneline yollana yazı ile birlikte en düşük maaşlı personellerin ilk olarak asgari ücret düzeyine çıkarılmasına daha sonra ise toplu iş sözleşmesinde verilecek olan yüzde 4 zammın uygulanmasına karar veriliyor.

Bakanlık ayrıca daha önceki dönemlerde olduğu gibi taşeron olarak çalışıp kadroya geçen kişilere yüzde 20,30 ve 40 gibi oranlarda zam yapılmayacağı ifade edildi. Fakat bakanlığın burada unuttuğu nokta ise taşeronlar için yüzde 4 zamma ek olarak enflasyon farkının ödenmemesi olarak gösteriliyor. Bu uygulama ile ücretleri askeri ücretinde altında kalan kadroya geçen taşeron işçilerin mağduriyetleri bir nebze de olsa giderilmiş oldu.

Engelli, Eski Hükümlü ve Terör Mağdurları İçin Askeri Ücret

Milli Eğitim Bakanlığı 3713 sayılı kanun uyarınca engelli, eski hükümlü ve terör mağduru kapsamında ilk defa işe başlayan personeller içinde maaşlarının askeri ücretten düşük olanları için ilk önce maaşların askeri ücret seviyesine çıkarılmasını daha sonra ise yüzde 4 oranında toplu sözleşmesinde belirlenen oranda zam yapılmasını tebliğ etti. Bakanlığın bu çalışması birçok bakanlığa örnek olsa da hala enflasyon farkı ve bazı özlük hakları noktasında taşerondan kadroya geçen çalışanların hak kayıplarının devam ettiği görülüyor.

''1-Öncelikle aylık/günlük brüt asgari ücretin (2.943 TL/Ay, 98,10 TL/Gün) altında kalan ücretler, önce asgari ücret seviyesine yükseltilecek daha sonra bu miktarın üzerine tabi oldukları toplu iş sözleşmesi gereğince 01 Ocak 2020 tarihinden geçerli %4 oranında zam yapılacaktır.

2- Brüt günlük/aylık asgari ücretin üzerinde ücret alanlara ise tabi oldukları toplu iş sözleşmeleri gereğince 01/01/2020 tarihinden geçerli yalnızca %4 oranında artış yapılacaktır.

696 sayılı KHK kapsamında kadroya geçen işçilerle ilgili olarak;

3-Bu işçilerden kadroya geçmeden önce aşçı, şoför, teknik personel, kaloriferci, host, hostes ve benzeri görevler nedeniyle asgari ücretin %20, %30, %40 vb. oranlarda arttırılması şeklinde ücret alanlara, kadroya geçtikleri 02/04/2018 tarihi itibariyle aynı oranlarda arttırılmış ücretleri üzerinden kadroya geçtiklerinden ve bugüne kadar da tabi oldukları toplu iş sözleşmesi gereğince her altı ayda bir %4 oranında zam alarak geldiklerinden, mevzuatın öngördüğü bu uygulamanın dışına çıkılarak tekrar eskisi gibi yeni asgari ücretin üzerine %20, %30, %40 gibi oranlarda bir artış yapılamayacaktır.

4-Ayrıca son zamanlarda engelli, eski hükümlü, terör mağduru, 3713 sayılı Kanun veya 5510 sayılı Kanun kapsamında ilk defa işe başlayanlardan, ücretleri yeni asgari ücretin altında kalanlar var ise bu işçilerin ücretleri de asgari ücret seviyesine yükseltilecektir.

5- Kullanımda bulunan "MEB İşçi Ücret Bordro Modülü" bu yeni duruma göre programlanmıştır.'' ifadelerinde bulunuldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler