1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kadroya geçen taşeron işçilere asgari ücret verilecek mi?
Kadroya geçen taşeron işçilere asgari ücret verilecek mi?

Kadroya geçen taşeron işçilere asgari ücret verilecek mi?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 2020 Ocak ayı zammını açıkladı. 4/D sürekli işçi kadrosunda çalışan taşeron işçiler ne kadar zam alacaklar? 2018 yılında yaklaşık 900 bin taşeron işçi kamu kurumlarında 4-d sürekli işçi kadroları

A+A-

2020 asgari ücret zammı kadroya geçen taşeron işçilere de verilecek mi? Taşeron iken KHK ile kadroya geçen taşeron işçiler maaşlarında yapılacak son dakika asgari ücret zammı artışına ilişkin müjdeli haberi bekliyor. Asgari ücret net 2020 TL’den net 2324 TL’ye yükseltildi. Asgari ücretini artmasıyla birlikte kamuda kadroya geçen taşeron işçileri 2020 asgari ücret zammının maaşlarına yansıtılıp yansıtılmayacağını merak ediyor. Kadroya geçen taşeron işçilere zam yapılacak mı? Peki 2020 asgari ücret zammı taşeron işçilere de verilecek mi?

Kadroya geçen taşeron işçilere asgari ücret zammı var mı? 2020 asgari ücret zammı kadroya geçen taşeron işçilere de verilecek mi? Taşeron iken KHK ile kadroya geçen taşeron işçiler maaşlarında yapılacak son dakika asgari ücret zammı artışına ilişkin müjdeli haberi bekliyor. Asgari ücret net 2020 TL’den net 2324 TL’ye yükseltildi. Asgari ücretini artmasıyla birlikte kamuda kadroya geçen taşeron işçileri 2020 asgari ücret zammının maaşlarına yansıtılıp yansıtılmayacağını merak ediyor. Peki 2020 asgari ücret zammı taşeron işçilere de verilecek mi? 

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 2020 Ocak ayı zammını açıkladı. 4/D sürekli işçi kadrosunda çalışan taşeron işçiler ne kadar zam alacaklar? 2018 yılında yaklaşık 900 bin taşeron işçi kamu kurumlarında 4-d sürekli işçi kadrolarında istihdam edilmeye başladı. Taşerondan kadroya geçen taşeron işçilerin 2020 yılında ne kadar maaş zammı alacağı toplu sözleşmeye göre belirlendi. Kurumlarda çalışan taşeron işçilerin maaşlarına asgari ücret seviyesinde zam geleceği konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. Kurumlarda 4/D statüsünde çalışan taşeron işçilerin maaşları konusunda bazı belediyeler seçimden önce önemli adımlar atmışlardı. 

Kadroya geçen taşeron işçilere zam yapılacak mı?

Kadroya geçirilen işçilerle ilgili süreçte en önemli konulardan birisi olan taşeron işçilerine maaş zammı konusunda Ocak ayında tüm kesimler zam alırken kadroya geçen taşeron işçilerin durumu merak edilmişti. Kamuajansı'nın haberine göre, KHK ile kadroya geçirilen taşeron işçilere 2019 Ocak ayında toplu sözleşmeye göre yapılacak zamlardan faydalandı. Yıllardır süren sancılı süreç sonunda kadro talepleri gerçekleşen taşeron işçiler sonunda kadroya alınarak 4/D statüsüne kavuşan taşeron işçiler kavuştukları bu yeni statüde eski düzenden farklı olarak kazanımlar elde etmektedir.

Bunlardan en önemlisi de maaşlarına yapılacak zamlardır. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, asgari ücret artışını taşeron işçilere yansıtıp yansıtmayacaklarını soran belediyelere iki farklı görüş verdi. İlk görüş yazısında, kadroya alınan taşeron işçilerin 1 Ocak 2018 tarihindeki çıplak ücretlerinin esas alınacağı, asgari ücretle olan bağlarının koptuğu kaydedildi.

İkinci görüş yazısında ise sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçilerin ücretlerinin kadroya alınırken işçiyle idare arasında imzalanan iş sözleşmesine göre belirlenmesi gerektiği belirtildi. Yüksek Hakem Kurulu'nun aldığı karara göre ise kamudaki taşeron işçilere 2020 ekim; yerel yönetimlerdeki taşeron işçilere de 2020 haziran ayına kadar her 6 ayda bir yüzde 4 oranında zam yapılacak.

Yüksek Hakem Kurulu Toplu sözleşmede taşerondan kadroya geçen işçiler için şu madde yer aldı: “696 sayılı KHK kapsamında daimi işçi kadrosuna geçirilen alt işveren işçilerle ilgili çalışmalar 2020 yılından itibaren yapılacaktır.”

Asgari ücretin altındaki maaşlara zam mı yapılacak?

Toplu sözleşme gereğince maaşlarına yüzde 4 oranında zam yapılan taşeron işçilerden maaşları asgari ücretin altında olan olursa o maaşlar asgari ücret seviyesine çekilecek. İzin süreleri uzatılacak, bir sonraki yıla devredilebilecek. Taşeron düzenlemesi ile geçici personel statüsünden (4C) 4B'ye geçen personelin maaş takviminde de eşitlik sağlanıyor.

Yansıma olayına gelince 400 TL civarındaki zammın tamamı taşeron olarak çalışan arkadaşlarımıza yansıyacaktır.  Devlet ve bağlı müesseselerinde çalışan işçilere bu yıl ek ödemenin (tediye) birinci yarısı 9 Ağustos'ta, diğer yarısı da 13 Aralık'ta yapıldı.

Taşerondan kadroya geçen işçilere yüzde 4 zam yapılması durumunda 2020 yılı itibariyle yüzde 4 zamlı yevmiye brüt 102,02 TL yüzde 4 zamlı brüt ücret 3.060,60 TL, yüzde 4 zamlı net ücret ise 2.408,78 TL olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.