1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşsizlik maaşı 2020'de ne kadar oldu? İşsizlik maaşı zam oranı ve detayları
İşsizlik maaşı 2020'de ne kadar oldu? İşsizlik maaşı zam oranı ve detayları

İşsizlik maaşı 2020'de ne kadar oldu? İşsizlik maaşı zam oranı ve detayları

İşsizlik maaşı zam oranları açıklandı. 2020 işsizlik maaşı tutarı ne oldu? Evet, yeni yılın zam oranları açıklandı.

A+A-

Sizin için sunulacak olan zam oranları ile alınacak olan maaş tutarlarında ne kadar artış olduğu belli oldu. 2020 işsizlik maaşı tutarı, en düşük 1,117 TL, en yüksek ise 2.354 TL olacak belirlenmiştir. İşsizlik maaşına yapılan zam ile bu oran üzerinden maaş alınmaya devam edilecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanı tarafından yapılan açıklama bu yönde.

Asgari Ücret Üzerinden İşsizlik Maaşı Hesaplamak

İşsizlik maaşının dışında, elbette binlerce kişinin çalıştığı asgari ücret tutarı da belirlendi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, açıklamayı yaptı. 1 Ocak 2020 itibariyle, brüt asgari ücret 2 bin 943 TL olarak belirlenmiştir. Net asgari ücret maaşı için ise belirlenmiş olan ücret tutarı 2.324 lira 70 kuruş olarak açıklanmıştır.

İşsizlik maaşı sınırı, asgari ücrete göre hesaplanıyor…

Evet, işsizlik maaşı sınırı ise belirlenmiş olan asgari ücret tutarına göre hesaplanıyor. Geçerli olan asgari ücret için en düşük ücretin%40’ı üzerinden, en yüksek ise %80 oranı üzerinden hesaplanıyor. İşsizlik maaşları bu durumda 2020 yılı için en düşük 1.177 TL, en yüksek olan ise 2.354 TL olarak belirleniyor. Bunu değerlendirip, direkt olarak onun üzerinden hesaplamaların yapılması sağlanıyor.

İşsizlik Maaşı Nedir?

Merak edilenler arasında işsizlik maaşı nedir sorusu var. 4447 sayılı kanuna göre,, işyerlerinde hizmet akdine dayalı ve sigortalı olarak çalışırken, ilgili maddelerde belirtilen nedenler ile .işini kaybeden kişilerin kuruma başvuru yaparak aldıkları maaş işsizlik maaşı olarak açıklanmaktadır.

İşsizlik maaşı nasıl alınır?

Ödenekten yararlanmak isteyen kişilerin yapması gereken nedir? Bunun için yapılması gereken hizmet akdinin feshinden sonra ki 30 gün içinde başvuruda bulunulması gerekiyor. Başvuruların online olarak da kabulü söz konusu. Bunun için direkt olarak işsizlik maaşı almak için belirlenen kanunlara uygun şekilde maaş talep edilebilir. İşsizlik maaşı nasıl alınır sorusunun yanıtına göre, uygun şeklide başvuruların gerçekleşmesi de sağlanmış olacak.

Kaynak : Nutuk.com.tr

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.