1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İş kurmak isteyen vatandaşlara ilaç gibi destek! KOSGEB'in 250.000 TL'yi aşan hibe desteğinden faydalanmak için...
İş kurmak isteyen vatandaşlara ilaç gibi destek! KOSGEB'in 250.000 TL'yi aşan hibe desteğinden faydalanmak için...

İş kurmak isteyen vatandaşlara ilaç gibi destek! KOSGEB'in 250.000 TL'yi aşan hibe desteğinden faydalanmak için...

İşsizliğin üst sınıra dayandığı bu günlerde herkes kendi işinin patronu olmayı hayal ediyor. Ancak bir iş kurmak ciddi bir sermaye, emek ve zaman gerektiriyor. Emek ve zaman kısmı kişinin kendisi tarafından çözülebilse de sermaye kısmı hep havada asılı kalıyor. Bu durumda da iş kurmak isteyenler için KOSGEB destekleri devreye giriyor.

A+A-

İşsizliğin üst sınıra dayandığı bu günlerde herkes kendi işinin patronu olmayı hayal ediyor. Ancak bir iş kurmak ciddi bir sermaye, emek ve zaman gerektiriyor. Emek ve zaman kısmı kişinin kendisi tarafından çözülebilse de sermaye kısmı hep havada asılı kalıyor. Bu durumda da iş kurmak isteyenler için KOSGEB destekleri devreye giriyor.

Yeni iş kurmak isteyenler için KOSGEB tarafından yeni girişimci programı bünyesinde destek verilmekte. Bu destek, işletmelerin en hassas zamanlarında onları destekleyerek uzun soluklu olmalarını ve yeni işletmelere teşvik oluşturmayı hedefliyor. Yeni girişimci programı; alışılmış girişimci programı ve ileri girişimci programı olarak iki alt gruptan oluşuyor.

GELENEKSEL GİRİŞİMCİ VE İLERİ GİRİŞİMCİ PROGRAMLARI NEDİR?

Geleneksel girişimci programı, işletmeleri kurulmuş olduğu ilk senelerde destekleyerek tutunmalarını sağlamayı ve bu işletmelerde istihdamı teşvik etmeyi hedefliyor. İleri girişimci programı ise, global piyasalarda aktif olarak yer alabilecek, marka olabilecek, ihracat yapabilecek, daha fazla istihdam oluşturabilecek yenilikçi ve teknoloji alt yapısına sahip sektörlerde yer alan işletmelerin sayısının arttırılmasını amaçlıyor.

YENİ GİRİŞİMCİ PROGRAMINDAN YARARLANABİLMEK İÇİN HANGİ ADIMLAR İZLENMELİ?

Öncelikle kuracağınız iş kolunun NACE kodunu öğrenmeniz gerekmektedir. Yani iş fikrinizin KOSGEB tarafından desteklenen sektörler listesinde olup olmadığını bulmanız gerekmektedir. Bu bilgiye ise KOSGEB'in web sitesinden ulaşılabiliyor. NACE kodunuzu belirledikten sonra ise kurmak arzu ettiğiniz işin ileri girişimci faaliyet tablosunda bulunup bulunmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu konu, alacağınız girişimcilik eğitimi açısından önem taşıyor. İşletmenizi kurmadan önce KOSGEB girişimcilik eğitimi katılım sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir.

Şayet NACE kodunuz ileri girişimci faaliyet konuları arasında yer alıyorsa, ileri girişimcilik eğitimini, NACE kodunuz bu tabloda yer almıyorsa da alışılmış girişimcilik eğitimini almanız gerekmektedir. Şayet girişimcilik eğitimi alınmadan işletme kurulmuşsa, yeni girişimci programından yararlanılamıyor.

YENİ GİRİŞİMCİ PROGRAMINDAN YARARLANABİLMEK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR?

Öncelikle müracaatta bulunacağınız firmanın gerçek kişi ya da sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olması gerekmektedir. Eğitimi tamamlayan kişinin destek programına başvuru yaptığı işletmedeki hissesinin en az %50 olması ve kişinin işletmeyi temsile yetkili olması gerekmektedir. Program süresi boyunca girişimcinin diğer bir yerde çalışmıyor olması ve kendi işinin başında olması koşulu aranıyor.

Başvuran kişiler koşulları yerine getirdikleri taktirde alışılmış girişimci programı çerçevesinde 65 bin TL, ileri girişimci programı çerçevesinde ise 270 bin TL'ye kadar hibe destek alabiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.