1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Instagram'dan çok kritik hamle! Yeni birçok sınırlama ve önlemler geliyor...
Instagram'dan çok kritik hamle! Yeni birçok sınırlama ve önlemler geliyor...

Instagram'dan çok kritik hamle! Yeni birçok sınırlama ve önlemler geliyor...

Sosyal medya uygulaması Instagram, gençleri koruma adına daha katı filtreler oluşturacağını duyurdu. Bu kapsamda zararlı ya da hassas materyalleri sınırlamak için yeni tür kontroller oluşturulacak.

A+A-

Resmi Gazete'de yayınlanan düzenlemeye göre, emeklilik sandıklarından bireysel emeklilik sistemine kısmen ya da bütünüyle aktarım yapılabilecek.

Emeklilik sandıklarının yetkili organlarınca bireysel aktarıma yönelik karar alınması halinde üye ya da çalışan, emeklilik taahhüt planındaki birikimini aktarımla kurulacak yeni bir bireysel emeklilik sözleşmesine ya da gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmesine aktarabilecek.

Emeklilik sandıklarındaki emeklilik taahhüt planları kapsamındaki birikim ve taahhütlere ilişkin tutarlar, kısmen ya da bütünüyle, 4632 sayılı bireysel emeklilik ve tasarruf yatırım yasasına göre yapılan emeklilik sözleşmesine aktarılabilecek.

Üyelerine ya da çalışanlarına emekliliğe yönelik taahhütte bulunan dernek, vakıf, sandık, tüzel kişiliği haiz meslek kuruluşu ya da sair ticaret şirketindeki emekliliğe yönelik birikimlerin ya da taahhütlere ilişkin tutarların kısmen ya da bütünüyle bireysel emeklilik sistemine aktarılmasına ilişkin esasları belirleyen yönetmelik yayımlandı.

Yenilenen ve Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanan dernek, vakıf, sandık ve diğer kuruluşlardan bireysel emeklilik sistemine aktarım hakkında yönetmeliğe göre, işveren katkıları dahil fiili aktarım tarihine kadar gerçekleşen yurt içerisinde veya yurt dışındaki tüm birikimler ve taahhütlere ilişkin tutarlar aktarıma konu edilebilecek.

Aktif ve pasif üyelerin birikimleri emeklilik hizmet sunucusunun yetkili organlarınca alınan karara göre bireysel emeklilik sistemine aktarılabilecek. Aktarımın yapılması ve aktarım tutarı üye tercihlerine bırakıldığına ilişkin karar alınması halinde aktarıma yönelik üye muvafakatnamelerinin alınması esas olacak.

Aktarımın grup halinde ve her bir üyeyi bağlayıcı usulüne uygun alınan kararların olması durumunda ise ayrıca aktif üyelerin muvafakatleri aranmayacak. Bu durumda, pasif üyelerin birikimleri de kendilerinin talep ya da muvafakatleri alınmak sureti ile bireysel emeklilik sistemine aktarılabilecek.

Birden fazla emeklilik taahhüt planı kapsamındaki aynı kişiye ait birikimler, aynı emeklilik sözleşmesine, bir emeklilik taahhüt planı kapsamındaki birikimler, birden çok emeklilik şirketine aktarılabilecek. Aktarım tutarı, emeklilik şirketine nakden ödenecek. Bu tutar üzerinden aktarıma ilişkin olarak herhangi bir kesinti yapılmayacak ve giriş aidatı alınmayacak.

KAZANILMIŞ SÜRE HASABI YAPILACAK

Emeklilik taahhüt planı kapsamında yapılacak aktarım tutarına göre bireysel emeklilik sisteminde kazanılmış süre hesabı yapılacak. Kazanılmış süre, aktarım tutarının, aktarım tarihinde geçerli olan brüt asgari ücretin aylık tutarının %10'una bölünmesi sureti ile bulunan ay sayısı olacak.

Emeklilik sandıklarının yetkili organlarınca bireysel aktarıma yönelik karar alınması halinde üye ya da çalışan, emeklilik taahhüt planındaki birikimini aktarımla kurulacak yeni bir bireysel emeklilik sözleşmesine ya da gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmesine aktarabilecek.

Tüm üyeler ya da çalışanların veya bunların bir kısmının birikimleri, işveren grup emeklilik sözleşmeleri dahil herhangi bir yeni kurulacak emeklilik sözleşmesine grup halinde aktarılabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.