1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. İnsanın Atası İki Ayak Üzerinde Yürüyordu
İnsanın Atası İki Ayak Üzerinde Yürüyordu

İnsanın Atası İki Ayak Üzerinde Yürüyordu

Amerika’da yapılan bir araştırma insanın yerdeki yaşama adapte olmuş bir atadan geldiğini iddia etti.

A+A-

Ortalama 4,4 milyon yıl önce yaşamış bir fosil üzerinde yapılan inceleme sonucuna göre insanın hareket kabiliyeti günümüz Afrikalı kuyruksuz maymunun yürüyüşüne benzeyen bir atadan evrildi.

İnsanın atası iki ayak üzerinde yürüyordu diyen, New York Üniversitesi Antropoloji bölümünden Thomas Prang yazdığı makalede, “Bizim eşsiz yapıdaki hareket kabiliyetimiz günümüz Afrikalı kuyruksuz maymunlarına benzer bir şekilde yürüyen bir atadan evrildi. Bir başka anlatımla, şempanzeler ve bonobolar ile paylaştığımız ortak atamız yüksek olasılıkla belli bir yapı ve sıklıkta yerde yaşamayı bilen bir Afrikalı kuyruksuz maymundu.

Sonunda Açıklandı

Dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar arasında, zaman içinde sayısız değişimler sonucunda ortaya çıkan iki ayak üzerinde yürüyüş belki de tüm memeliler arasında insanı öne çıkaran ve farklı kılan en belirgin özellik. Prang makalesinde, “İnsan vücudu son birkaç milyon yıl içerisinde oldukça hızlı bir şekilde evrimsel süreçler tarafından değişikliğe uğradı ve sonunda daha iyi yürüyüp koşabilir hale geldik.” görüşlerine yer verdi.

Araştırmasında türlerin hareket yetileri ve morfolojik iskelet karakterleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla, primat ayak kemiklerindeki ayak oranlarını ortaya çıkardı. Bunun sonucu olarak Prang, Afrikalı kuyruksuz maymunların yerde yaşamaya adapte olduklarına dair özellikler gösterdiğini keşfetti. Sonuç olarak insanın atası ayak üstünde yürüyordu tezinin ana dayanağı, dört ayaklı bir şekilde yerde yaşama adaptasyonu ardından geliyor fikri.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.