1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhtiyaç sahibi olanlar dikkat! Başvuran vatandaşlara anında 1.544 TL ödeme yapılacak!
İhtiyaç sahibi olanlar dikkat! Başvuran vatandaşlara anında 1.544 TL ödeme yapılacak!

İhtiyaç sahibi olanlar dikkat! Başvuran vatandaşlara anında 1.544 TL ödeme yapılacak!

Zorlu günler yaşanmaya devam ederken hükümet kanadından vatandaşlar için destekler gelmeye devam ediyor. Engelli yakınlarının bakmak ile yükümlü oldukları ev bakımları sırasında ihtiyaç duyulan yaşlılar için verilen devlet yardımları da her geçen gün yeni bir rekor kırmaya doğru gidiyor.

A+A-

Engelli raporu olan tüm vatandaşlar için devlet tarafından destekler sunulmaya devam ediyor. Doktor kontrolleri sırasında verilen sonuç ile sevk edilen hastane sırasında sağlık kurul tarafından verilen rapor eğer yüzde kırk oranlarının altında kalıyorsa engellik derecelerinden dolayı tahsis talep tahripleri de verilecek. Maaş almak için hak kazanan vatandaşların da merkez sağlık kurumlarına gelmelerinin hemen ardından maaş almak için haklar verilecektir.

Devlet aracılığı ile vatandaşlara özel olarak verilen pek çok destekler devam ediyor. Desteklerden bir tanesi de 1544,61 TL değerindeki yardım oluyor. Bu sayede engelli vatandaşlar ve onlara bakmak ile yükümlü olduğu vatandaşlar rahat bir nefes alabiliyor. Bu ödemeler için vatandaşların kendilerine ait olan telefon numaraları ile SMS sorgulaması yaparak öğrenme hakları veriliyor. Bakım aylığı almak için hak kazanacak vatandaşların engellilerin bir ya da ikinci dereceden akrabalarının olma şartları da gerekiyor. Bu kapsamda dayı – yeğen – teyze ya da amca gibi akrabalar da haklardan yararlanabilecekler.

Aylık 1500 TL ödeme yapılacak

Devletten engelli yakınlara bakmak ile yükümlü olan vatandaşlara yaşları ya da hastalıklarından dolayı 1544,61 TL ödemeler yapılacak. 2020 yılı içerisinde 1 milyonun da üzerinde vatandaşlar için tam 15 milyar olarak ödemeler de ayrıldı. Ödemeler için vatandaşların sadece bir ya da ikinci dereceden akrabası olanlar evde bakım ücreti almak için hane halkı giderleri ile beraber hesaplamalar yapılarak 1544 TL ödemeler sunulur.

1384 TL den 1500 TL ye artış…

2020 yılının kamu personellerine göre maaş katsayılarına bağlı bir şekilde 65 yaş aylığı – engelli yardımları ile beraber engellilere evde bakım parası olacak şekilde 1384 TL ödemeler yapılıyordu. Bu yeni gelen zam ile beraber 1500 TL ödemeler gelecek.

Ev bakım aylığı sorgulamalar nasıl yapılacak?

Evde bakım aylığı almak isteyen vatandaşların hesaplarına yattı mı yatmadı mı diye öğrenmek için e-devlet üzerinden sorgulamalar yapılabilecek.

TC vatandaşları numaraları ile beraber e-devlet şifreleri üzerinden sorgulamalar ile beraber evde bakım destek ödemeleri yapılacak. Açılan sayfa ekranları üzerinde yer alan sorgulama özelliği ile beraber ödemeler yapılırken SMS sorgulaması ile beraber ödemeler yapılacak.

SMS sorgulamaları nasıl yapılacak?

Maaşların Ziraat Katılım Banka aracılığı ile cep telefonları üzerinden mesaj kısımlarına 4747 numarasına SMS atarak sorgulamaları yapılacak. Ziraat Bankasından gelen SMS kodu ile beraber her ay bakiyeleri kontrol etmek de mümkün olacak. Sosyal yardımlar ve genel müdürlüğü tarafından almış olacakları sevk ve sağlık kurulu raporları ile beraber yetkili hastaneler için gitmeyeceklerdir. Rapor üzerinde belirlenen engelli raporu ile beraber muhtaçlık değerlendirmelerinin de yapılması gerekir. Buna göre evde bakım aylıkları verilecek. Bu süreçlerde 3 farklı şartın da taşınıyor olması gerekir. Şartlar arasında;

  1. Gelir kriterlerin uygunluk oranı
  2. Bakım kriterlerinin de uygunluk oranları
  3. Ağır engelli olarak yer alan vatandaşların sağlık raporlarında belirlenmiş kişilerden oluşması gerekiyor.

Evde bakım paraları alabilmek için hane halklarının net gelirlerinin toplanması ve ardından hane halkının sayısına bölünür. Engelli kişiler de bu durumlara dahil edilir. Evde bakım maaşı alabilmek adına hak kazanabilmek için ikamet noktaları önemlidir. Aile ve sosyal politikalar il ya da ilçe müdürlükleri başvuru yapılması gerekecektir.

Devlet yardımları hala devam ediyor mu?

2020 yılında evde bakım parası almanın yanı sıra çeyiz yardımı – engelli yardımı – yaşlılık yardımı – cenaze yardımı – emekli olmayanlar için yardım – doğum izninde olan anneler için yardım – barınma destekleri – rapor paraları – bez ve mama yardımları – İBB sosyal yardımlar için gerekli kart – boşanan kadınlar için maaş yardımlarından da yararlanmak mümkün kılınacaktır. Bunların yanı sıra 2020 yılı içerisinde eşleri vefat eden kadınlar için de yardımlar hız kesmeden devam ederken sosyal hizmetler bakanlığı aracılığı ile 500 TL ödemeler veriliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.