1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hükümetten çalışan - çalışmayan, ev kadını, esnaf, emekli vatandaşlara 672 TL para yardımı geldi! Hemen başvuru yaparak her ay alabilirsiniz…
Hükümetten çalışan - çalışmayan, ev kadını, esnaf, emekli vatandaşlara 672 TL para yardımı geldi! Hemen başvuru yaparak her ay alabilirsiniz…

Hükümetten çalışan - çalışmayan, ev kadını, esnaf, emekli vatandaşlara 672 TL para yardımı geldi! Hemen başvuru yaparak her ay alabilirsiniz…

Devlet tarafından maddi durumlarında sorun olan vatandaşlar için herhangi bir geliri olmadığı anlarda gıda - konut - sağlık gibi yardımların yanı sıra nakdi yardımlar da sunuyor. Yaşlılar için her ay düzenli olarak verilen 672 TL değerinde yaşlılık aylığı da veriliyor. Herhangi bir SGK kurumlarına bağlı olmayan 65 yaş üzeri vatandaşlar için destekler sunulmaya da devam ediyor.

A+A-

Bu süreç içerisinde devam edilen aylık 672 TL alternatiflerinden yararlanmak için şartlara uymak gerekiyor. Başvuru yapılacak kişilerin ikametleri sırasında Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı içerisinde ya da kaymakamlıklarda gerçekleşecek. 1 aylık süreç içerisinde işlemlerin de sonuçlanmış olması bekleniyor. Yani 65 yaşlığı adına uzun zaman beklenecek bir süreç değil. Emekli olanlar için geçerli olacak mı?

Yaşlılık aylığı 2020 zammı ne kadar olacak?

1 temmuz 2020 tarihinde geçerli olacak zam ile beraber 65 yaş aylığı artış gösterecek. 2022 sayılı kanun ile beraber 65 aylıkları üzerinde kat sayı durumlarına göre belirleme bekleniyor. Bu katsayının ardından 3 temmuz tarihi ile beraber enflasyonlar üzerinde meydana gelen artış ile beraber 0.13056 oranlarından 0.138459 a artış göstermesi de meydana geldi. Yani ortalama olarak yüzde 6.05oranları ile meydana gelen maaşlar 601 TL den 637 TL ye kadar artış gösterdi.

Gelir şartları gerekecek

Muhtaçlık durum değerlendirmesi ile meydana gelecek durum kişinin hane içerisine giren gelir ile alakalı olacaktır. Bu durum karşısında hanede yer alan kişilerin başına düşecek gelir miktarının 701 TL nin altında yani asgari ücretin üçte birinin altında kalması gerekir.

Ne kadar zam gelecek?

65 yaş aylığı2020 yılının ocak ayı itibari ile beraber 672 TL'ye kadar artış gösterdi. Üç ayda bir yapılmaya devam edilen ödemeler de artık ayda bir olarak meydana geliyor. Doğum tarihlerinin son rakamlarına göre yapılacak ödemeler ayın ilk dokuzuna kadar gerçekleşmeye devam edecek ödemeler arasında yer alır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.