1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hükümetten Büyük Müjde Çalışan Çalışmayan, Ev Kadını, Esnaf, Ve İşsizlere 672 TL Para Yardımı yapılacak! Ödeme PTT'den yapılacak
Hükümetten Büyük Müjde Çalışan Çalışmayan, Ev Kadını, Esnaf, Ve İşsizlere 672 TL Para Yardımı yapılacak! Ödeme PTT'den yapılacak

Hükümetten Büyük Müjde Çalışan Çalışmayan, Ev Kadını, Esnaf, Ve İşsizlere 672 TL Para Yardımı yapılacak! Ödeme PTT'den yapılacak

Devlet, sosyal yardımlar ile bu enkazı kaldırabilmek adına vatandaşlara yardım yapmaya başladı. Bu dönem içerisinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara 1000 TL pandemi yardımı verilirken, yeni yardımların da önü açıldı. Peki, her ay ödenen sosyal yardımlar neler?

A+A-

Yapılan son resmi duyurulara göre, Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetleri her ay düzenli olarak yardım yapacak. İhtiyaç sahibi olan kişilere çok sayıda yardım verilmesi kararı alındı. Belirlenmiş olan şartları karşılayan herkese; yardım yapılacak. Peki, bu yardımlar neler ve alabilmek için hangi şartları karşılamak gerekmekte?

Covid-19 pandemisinin ardından nakit akışı duran ve bir süredir de yavaş ilerleyen Türkiye’de, işsiz kalan milyonlarca vatandaş oldu. Devlet, sosyal yardımlar ile bu enkazı kaldırabilmek adına vatandaşlara yardım yapmaya başladı. Bu dönem içerisinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara 1000 TL pandemi yardımı verilirken, yeni yardımların da önü açıldı. Peki, her ay ödenen sosyal yardımlar neler?

Her Ay Düzenli Olarak Ödeme Yapılacak!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahibi olan tüm ailelere aylık düzenli olarak elektrik tüketim desteği veriyor. Bu kapsamda ihtiyaç sahibi olanlar, Sosyal yardımlar müdürlüğüne başvuru yaparak; elektrik tüketim desteğinden yararlanabilirler.

Ailede yaşayan kişi sayısına göre ödeme yapılırken, başvurusu onaylanan kişiler PTT şubelerine giderek Kimlik kartı ve elektrik faturası ile işlemlerini tamamlayabilirler. Elektrik faturasının belirli bir kısmı, devlet tarafından karşılanırken vatandaşlara nakit olarak para verilmeyecek.

Elektrik tüketim desteği ne kadar?

  • 1-2 kişilik ailelerde aylık 75 kWh,
  • 3 kişiden oluşan ailelere aylık 100 kWh,
  • 4 kişiden oluşan ailelere aylık 125 kWh,
  • 5 ya da daha fazla kişiden oluşan ailelere 150 kWh karşılığında ödeme yapılacak.

Tüberküloz Ve Sspe Hastalarına Maddi Yardım

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hasta olan vatandaşlara; her ay düzenli olarak sosyal yardım ödemeleri yapılmaktadır. Bu hastalar, kronik hasta olup bakıma muhtaç oldukları takdirde; ödeme almaya hak kazanırlar. Ek olarak mi kayıp yaşayan vatandaşlara ise; aylık 1460 TL nakit sosyal yardım desteği sunulmaktadır. Başvuru, yalnızca sosyal hizmetler bakanlığından yapılmaktadır.

Çoklu Doğum Yardımı

Sosyal hizmetler bakanlığı tarafından 0 ila 2 yaş aralığında çoklu doğum ile doğan çocuklar için, ailelerine nakdi yardım yapılmaktadır. Beslenme, barınma ve diğer ihtiyaçlar için aylık kişi başı 150 TL ödeme yapılmaktadır. Aile gelirinin 701 TL’nin altında olması şart olarak koşulur.

Yaşlılık Maaşı

Türkiye’de ekonomik olarak yetersiz olan yaşlılara sosyal hizmetler bakanlığından yaşlılık aylığı verilmektedir. 672 TL ödeme yapılırken, vatandaşların 701 TL’den daha az gelire sahip olması şart olarak koşulmaktadır. Şartlara uyan kişiler; eşi ve kendisi sosyal güvence altında değilse maaş ve nakdi destekten yararlanabilir.

Nutuk.com.tr

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.