1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hükümet kanadından müjde! 800 TL ödeme hesaplara anında yatacak: İki ödeme aynı anda verilecek…
Hükümet kanadından müjde! 800 TL ödeme hesaplara anında yatacak: İki ödeme aynı anda verilecek…

Hükümet kanadından müjde! 800 TL ödeme hesaplara anında yatacak: İki ödeme aynı anda verilecek…

Başvuran vatandaşlar için anında hesaplara 800 TL ödeme verilecek. İki ödeme bir anda verilecek ve paralar iki aylık süreçte bir PTT üzerinden yatırılacak. On binlerce vatandaşı çok yakından ilgilendiren açıklamalar gelmeye devam ediyor. Devlet düzenli bir şekilde nakit yardımları gelmeye devam ediyor.

A+A-

Başvuran vatandaşlar için anında hesaplara 800 TL ödeme verilecek. İki ödeme bir anda verilecek ve paralar iki aylık süreçte bir PTT üzerinden yatırılacak. On binlerce vatandaşı çok yakından ilgilendiren açıklamalar gelmeye devam ediyor. Devlet düzenli bir şekilde nakit yardımları gelmeye devam ediyor. Zorunlu askerlik hizmetlerini yürütmeye devam eden, muhtaç er ile erbaş aileleri için 12 ay boyunca 800 TL ödemeler verilecek. Bir yandan da 18 yaşından daha küçük olan muhtaç asker çocukları için 300 TL ödeme de verilecek. Para yardımlarından çocukların yararlanabilmesi için belirli şartların yerine gelmesi gerekiyor. Bu yardımların kimler için hangi haklar ile verilecek ve gelir şartlarının neler olduğu en merak edilen konulardan bir tanesi oldu.

Devlet zorunlu askerlik hizmetlerini yürütmeye devam eden, muhtaç er ve erbaşların aileleri için düzeli bir şekilde nakdi destek ödemeleri veriliyor. Bu anlarda muhtaç asker ailelerine yardım programı ismi ile veriliyor. Ödemeler de her iki ayda bir veriliyor. Aylık 400 TL olarak ödemeler her iki ayda bir 800 TL olarak veriliyor. Bu ödemeler PTT üzerinden vatandaşlara ödeniyor. Ödemeler en fazla 12 ay olarak veriliyor. Bir yandan da 18 yaşından daha küçük çocukları olan ve muhtaç durumdaki askerler için aylık ödemelerde yüzde 50 artış ile 100 liradan 150 TL ye kadar çıkarıldı. Bu ödemeler de her iki ayda bir 300 TL olarak veriliyor.

Ödemelerden kimler yararlanabilecek?

Zorunlu görevlerini yerine getirmek için askere giden kişiler evli ise programlardan nikahlı olan eşleri faydalanabilecek. Askere giden kişilerin bekar olması durumunda başvuru öncelikleri önce anneye, anne hayatta değilse de babaya veriliyor. Başvurular iller üzerinde yer alan valilik ve ilçelerde yer alan kaymakamlıklar üzerinde faaliyetlerine devam eden sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları üzerinden veriliyor. Vakıf mütevelli heyeti sosyal incelemelerden alınan raporlar ile beraber eğer uygun görürse ödemeleri vatandaşlara veriyor.

Bir yandan da ödemelerden yararlanmak için hak kazanacak olan kişilerin gelir şartı da belli oldu. Askerlerin hanesinde kişi başına düşen gelirlerinin tam asgari ücretin üçte birinin altında olması şartı aranıyor. Eğer bu durumun tespit edilmesi söz konusu olursa yetkili olarak yer alan kurum aile ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından ödemeler verilecek. Bakanlık aracılığı ile gelir test yapılması ardından hane başında yaşamlarına devam eden kişi başına düşen gelir miktarı hesaplanıyor. 2021 yılı içinde vatandaşlar için belirlenen gelir şartı da 981 TL oldu. Hane içerisine giren gelir miktarından kişi başına bölüm yapıldığı zaman eğer bu tutar üzerinde çıkıyorsa asker aileleri için muhtaç asker aylığı verilmez. Fakat altında çıkarsa ödemeler verilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.