1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Fareler Araba Sürecek!
Fareler Araba Sürecek!

Fareler Araba Sürecek!

Bilim insanları farelere araba sürmesini öğretti. ABD’de uzun süreden beri yapılan bir çalışmada şaşırtıcı bir gelişme ortaya çıktı. Çalışma sonunda fareler araç kullandı.

A+A-

BBC’de yer alan habere göre, Richmond Üniversitesinde yapılan çalışmalar sonunda farelerin beyin gelişimleri ve öğrenme teknikleri üzerinde yaptıkları çalışmada deneklere araba sürmeyi öğretmek için ödüllendirme yöntemi kullanıldı.

Bilim insanları, ödüllendirilen grubun kontrol grubundaki farelerle kıyaslandığında araba kullanmayı daha iyi öğrenebildiklerini ortaya koydu. Araştırmada, farelerin hepsinde böbrek üstü bezlerinden salgılanan ‘dehidoepiandrosteron’ hormonunun yüksek seviyede tespit edilmesi, bunun yeni bir yetenek edinme duygusuyla bağlantılı olabileceği düşüncesini öne çıkardı. Yapılan uygulamalarda alüminyum bir tabağa şeffaf plastik kavanoz konularak, küçük bir elektrikli otomobil yapıldı. Fare, arabayı kullanmak için tabağa oturdu ve bakır tele dokunarak devreyi tamamlayarak gideceği yönü seçti.

Tatlıyla Gaza Geldiler

Bilim insanları fareleri sürmeye teşvik etmek için deney yapılan ortama yeniden bir tatlı yiyecek konuldu. Beslenmek için aracı sürme zorunda bırakılan fareler, bu hareketi her yaptıklarında bir miktar besinle ödüllendirildi. Ardından ekip, yiyecekleri daha uzak noktalara ve zor açılara yerleştirerek daha karmaşık şekilde sürüş yapmaları için fareleri zorladılar.

Richmond Üniversitesi’nden Profesör Kelly Lambert, çalışmada insan zihninin işleyişiyle çok fazla benzerlik gözlendiğini ve bulguların psikiyatrik hastalıkların tedavisine yönelik çalışmalar için de umut verici olduğunu, bu çalışmaların sonucunda insanların şizofreni ve depresyon hastalıklarına çözüm getirebileceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.