1. HABERLER

  2. EMEKLİ

  3. EYT’de Son Dakika Gelişmesi! EYT İle İlgili Hükümetten Son Dakika Açıklaması Geldi! Kimler Erken Emekli Olabilecek?
EYT’de Son Dakika Gelişmesi! EYT İle İlgili Hükümetten Son Dakika  Açıklaması Geldi! Kimler Erken Emekli Olabilecek?

EYT’de Son Dakika Gelişmesi! EYT İle İlgili Hükümetten Son Dakika Açıklaması Geldi! Kimler Erken Emekli Olabilecek?

İnsanlar yıllar boyu çalışarak, yaşlandıkları dönemde rahat bir yaşam sürdürmek istemektedirler. Bu süreçte ise son yıllarda gelen düzenlemeler ile birlikte insanlar artık emekli olabilmek adına yaşlarını beklemeleri gerekecek. Son yıllarda gelen düzenleme ile birlikte milyonlarca kişi emeklilik hayalleri kuruyorlardı.

A+A-

Primlerini dolduran vatandaşlar yaşlarını dolduramadıkları takdirde ise emekli olamamaktalar. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konu ile ilgili açıklamalar yapmış ve EYT ile ilgili yeni düzenlemeler gerçekleştirilmişti. Hükümet tarafından gelen yeni düzenleme sonrasında Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlar için kolaylıklar da sağlanacak. İşte yeni gelen düzenlemeler ile birlikte kimlerin emekli olabileceği belli oldu. Detaylar ve daha fazlası haberimizin devamında yer alıyor..

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar prim günlerini doldurmuş fakat yaşlarını beklemek zorunda kaldılar. Yıl sonunda hükümet tarafından gelecek yeni emekli haberlerini bekleyen vatandaşlar ise bu konu ile ilgili yeni gelişmeler bekliyor.

MECLİS’E YENİ TEKLİF SUNULDU!

Ak Parti kanadından yeni gelen haberlere göre Meclis’e sunulan 25 yaş altı ve 50 yaş üstü için bir teklif sunuldu. Bu teklif sonrasında ise vatandaşların yüzü gülmesi bekleniyor.

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlar için birtakım açıklamalarda bulundu. Hükümetin 40 yaş sonrasında işçi ve memur almadığını dikkat çeken Mahmut Arslan sözlerine şu şekilde devam etti.

“Yaşını bekleyen fakat primini doldurmuş insanlar var. Bu kesime de iş verilmiyor, işsizlik ödeneği de verilmiyor” açıklamalarında bulunan Mahmut Arslan yapılan teklif sonrasında Emeklilikte Yaşa Takılanların iş bulmasının kolaylaştığını da sözlerine ekledi.

EYT’LİLER İÇİN YENİ FORMÜL!

Vatandaş bu kararname ile ilgili yeni düzenlemeler bekliyor. Ak Parti kanadından gelen yeni teklif sonrasında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklamalarda bulundu.

"Emeklilikte Yaşı Tutmayanlar demeyi tercih ediyoruz. Emeklilikte 3 ana parametre var. Sigorta süresi, prim ödeme ve yaş. İkisi olup bir tanesi olmadığında olmuyor. Üçünün aynı anda sağlanması gerekiyor. Maliyet hesapları var. Prensipte de sorunu var. Emeklilik dediğimiz şey teknik olarak kullandığımız tabirde "Yaşlılık aylığı". Yaşlılık aylığı yaşlı olunca alınır. Dolayısıyla EYT bekleyenlerin ortalama yaşı 48. Dünyanın hiçbir yerinde 48 yaş yaşlı olarak kabul edilmiyor."

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yeni formül gündeme geldi. Formülün örneği ise Finlandiya’da yaşandı. Finlandiya ve Almanya ülkesinde var olan emeklilik yaşı 65 ve 65’i bulmakta. Türkiye’de ise bu durum 2008 yılı sonrasında erkekler için 61 ve kadınlar için 58 yaşı buluyor.

Finlandiya formülünde ise devletin vatandaşlarına yaptığı şartlar bulunmakta. Emekli olmaya kısa bir süre kalan vatandaşlara yapılan şartname de alacakları maaşların her yıl olmak üzere %2 eksik olacağını iletmekte. Emeklisini %2 az almak isteyen vatandaşlar bu süreçte emekli olabiliyor. Türkiye’de ise bu formülün yeni yıl ile birlikte gelip gelmeyeceği merak edilmekte.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum