1. HABERLER

  2. EMEKLİ

  3. Erken emeklilik müjdesi geldi! Bu yöntemle erken emekliliğin önü açıldı! Erken Emekli Olabilirsiniz İşte Detaylar...
Erken emeklilik müjdesi geldi! Bu yöntemle erken emekliliğin önü açıldı! Erken Emekli Olabilirsiniz İşte Detaylar...

Erken emeklilik müjdesi geldi! Bu yöntemle erken emekliliğin önü açıldı! Erken Emekli Olabilirsiniz İşte Detaylar...

Milyonlarca vatandaş için erken emeklilik müjdesi geldi. Yıllarca çalışan tüm vatandaşların hayali bir gün emekli olmak, rahatve huzurlu bir yaşlılık hayatı yaşamaktır. Bunun için yaş, primlerin ödenme durumu, sigorta başlangıç tarihi gibi detaylar erken emekli olmak içinson derece önem taşımaktadır. Bunu daha erkene çekmek isteyen vatandaşlar için borçlanma yaparak erken emekli olabilmek mümkün.

A+A-

Milyonlarca vatandaş için erken emekliliğin yolu açıldı. Yıllarca çalışan tüm vatandaşların hayali bir gün emekli olmak ve rafah bir yaşlılık hayatı yaşamaktır. Bunun için yaş, primlerin ödenme durumu, sigorta başlangıç zamanı gibi ayrıntılar oldukça önem arzetmektedir. Bu hayali daha erkene çekmek isteyen bayanlar ve erkekler için borçlanma yaparak erken emekli olabilmek mümkün. Peki borçlanma nasıl yapılır, şartlar nelerdir?

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu uyarınca boşta geçen bazı sürelerin emekliliğe sayılabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) borçlanma yapılabiliyor. En fazla askerlik borçlanması ve doğum borçlanması yapılıyor. Uzun ve kısa dönem er ve erbaş olarak yapılan askerlik süreleri ile yedek subay okulunda geçen süreler için askerlik borçlanması yapılabiliyor.

Kadın sigortalılar ise staj sigortasıyla normal çalışmaya başladıkları tarih arasında doğan çocukları ile sigortalı çalışmaya başladıktan sonra doğan çocukları için boşta geçen sürelerinin 2 yıla kadar olan kısmı için doğum borçlanması yapabiliyorlar.

021 senesinde borçlanma yapanlar günlük 38.16 TL ile 286.20 TL arasında değişen tutarda prim ödeyecekler. En düşük kazanç üzerinden borçlanma yapanlar 540 günlük askerlik borçlanması için 2021 senesinde 20.606.40 TL prim ödeyecek. 18 ay askerlik için en yüksek kazanç üzerinden borçlanma yapanlar ise 154.548 TL ödeme yapacaklar.

Doğum borçlanması her çocuk için 2 yıla kadar dahil olmak üzere 3 çocuk için toplam 6 yıla kadar yapılabilmektedir. Bir çocuk için 720 gün doğum borçlanmasını en düşük kazançtan yapan bir kadın sigortalı 2021 senesinde 27.475.20 TL ödeyecek.

VERGİ MATRAHINDAN İNDİRMEK MÜMKÜN

Askerlik ya da doğum borçlanması yapanların büyük bölümü vergi avantajı olduğunu bilmiyorlar. Gelir Vergisi Kanunu'na göre, işçi ve kamu personeli statüsünde çalışanlar ile serbest meslek kazancı elde edenler, SGK'ya ödedikleri borçlanma tutarlarını vergi matrahından indirebilirler.

BORÇLANMA NASIL YAPILMALI?

Askerlik ve doğum borçlanmalarının süresi serbestçe belirlenebilir. Sürenin tamamını borçlanma zorunluluğu bulunmuyor. Bu sebeple evvela ne kadar borçlanma yapma ihtiyacı olduğu tespit edilmeli.

NE KADAR SÜRE İÇİN BORÇLANMA İHTİYACI OLDUĞU TESPİT EDİLMELİ?

Erkek ya da kadın sigortalının minimum prim süresini doldurmak için 320 gün eksiği varsa yalnızca bu süre için borçlanma yapabilir.

Askerliği sigortalı şekilde çalışmaya başlamadan evvel yapmış olanların sigorta başlangıcı, borçlandıkları süre kadar geriye çekilir. Aynı hak, staj sigortasıyla uzun süreli sigorta kollarına tabi olarak çalışmaya başlama tarihi arasında doğum yapan bayanlar için de geçerlidir.

Örneğin, 24 Mayıs 1989 tarihinde sigortalı çalışmaya başlayan bir erkek 5525 prim günüyle 52 yaşında SSK'dan emekli olabilir. Bu kişi 1 gün askerlik borçlanması yaptığında minimum prim gününü 5450'ye, emeklilik yaşını da 51'e çeker. 540 günlük askerlik süresinin tamamını borçlanmasına lüzum kalmaz.

Benzer şekilde, 1988 senesinde staj sigortasından kısa vadeli sigorta primi bildirimi yapılmış olan ve 24 Mayıs 1992 tarihinde sigortalı çalışmaya başlayan bir kadın normalde 5600 günle 49 yaşında emekli olabilir. Prim günü eksiği bulunmuyor ise bu kadın sigortalı yalnızca 1 gün doğum borçlanması yaparak emeklilik yaşını 48'e çekebilir.

Bu sebeple ilk adım olarak kaç gün süre ile borçlanma ihtiyacı bulunduğu tespit edilmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.