1. HABERLER

 2. EKONOMİ

 3. Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! 1261 Kuralıyla 3.5 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz! Nasıl Erken Emekli Olabilirim?
Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! 1261 Kuralıyla 3.5 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz! Nasıl Erken Emekli Olabilirim?

Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! 1261 Kuralıyla 3.5 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz! Nasıl Erken Emekli Olabilirim?

Pek çok vatandaş çalışma hayatları boyunca emeklilik hakkı elde etmek için uğraşırken belirli bir kısım vatandaş da erken emeklilik hayali kurmaktadır. Çalışanların ne zaman emekli olabilecekleri sigorta başlangıç tarihi gibi etkenlere bağlı olurken aynı zamanda statülerine ve bulundukları kurumlara göre de değişiklik göstermektedir.

A+A-

Emeklilik için SSK’lı olan vatandaşların üç şartı yerine getiriyor olmaları gerekir. Bu şartlar hizmet süresini tamamlamak, emeklilik yaşının gelmesi ve gereken prim ödemesini tamamlamaktır. Vatandaşlar eğer birden fazla kurumda çalışıyorlarsa son 1261 gün hangi kuruma prim ödedikleri son derecede önemlidir. Çünkü emeklilikte yapılması gerekli olan son 1261 günde hangi kuruma primler ödenmişse işte bu anlarda o kurumdan emekli olunmaktadır. İşte habere ilişkin konu hakkında tam anlamı ile eksiksiz olarak diğer detaylar..

Erken emeklilik formülleri pek çok vatandaşın yakından takip ettikleri bir konudur. Gerek SSK gerek SGK gerekse de Bağkur’lu olsun pek çok vatandaş erken emeklilik için bazı formülleri araştırmaktadır. Bu formüllerden bir tanesi de son dönemde ödenen primlerle alakalıdır. Birden fazla yerden daha fazla ödeme almak için sigorta kolunda çalışan vatandaşlar hizmet birleştirmesi yaparak bu anlarda daha erken emekli olabilmektedirler. Bu yöntemi uygulayan kişiler emekli olacakları kurumları belirleyerek daha erken emekli olabilme imkanı buluyorlar. İşte detaylar..

Erken emeklilikte hizmet birleştirmesi

Emekli olmak her geçen gün daha da zorlaşırken erken emeklilik için formül arayan vatandaşlar erken emeklilikte hizmet birleştirmesi yaparak da daha erken emekli olabilirler. Bu yöntemle erken emekli olmak isteyen vatandaşların belirli yöntemler ile çalışmalarını birleştirerek emekli olacakları kurumu belirlemeleri gerekmektedir. Yine bu yöntemin uygulanmasının üzerine dileyen vatandaşlar askerlik ve doğum borçlanması yaparak da daha erken emekli olma imkanı bulabiliyorlar.

Erken emeklilik için hizmet birleştirmesi yapmayı düşünen vatandaşların aynı zamanda son 1261 güne de dikkat etmeleri gerekiyor. Çalışma hayatındaki yer alınan süreçteki son 7 yıl içerisinde 1261 gün hangi kuruma prim ödemeleri de eksiksiz olarak yapılmış ise bu kurumdan emekli olunuyor.

Bu kural ise belirlenmiş olan1 Ekim 2008 öncesi sigortalı olan vatandaşlar için geçerli olarak dikkatleri çekiyor.  Bu tarihten sonra sigortalı olan vatandaşların da hangi kuruma daha yüksek prim ödemesi yapmış olduklarına bakılıyor. Çalışılan kurumlardan hangisine daha fazla prim ödemeleri yapılmışsa o kuruma bağlı olarak emekli olunuyor.

Hizmet birleştirmesi yapmak aynı zamanda emeklilik maaşını artırmak konusunda da oldukça etkili oluyor. Emekli maaşının ilerleyen süreçlerde daha yüksek olması için Bağkur yerine SSK’dan emekli olmak için daha iyi avantaj sağlıyor. Eğer imkan var ise vatandaşların SSK’dan emekli olmaları, emekli maaşlarına da etki ediyor. Bu avantajdan faydalanmak hem emekli maaşına hem de emekli olma süresine etki ediyor.

Hizmet birleştirmesi hangi anlarda ve ne zaman yapılır?

Erken emeklilik ve emekli maaşını yükseltme formülleri arayan pek çok vatandaş birden fazla kurumda çalıştıklarında hizmet birleştirmesi detayları konusuyla yakından ilgileniyor. Bu avantajdan faydalanmak isteyen vatandaşların emeklilik zamanları gelmeden SGK’ya başvurarak işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Yazılı başvuruda bulunan vatandaşlar bu imkandan faydalanarak aynı zamanda emekli aylıklarına etki eden derecede ve kademelerini de yükseltebiliyorlar. Bu sayede erken emeklilik hakkı elde edebilecekleri gibi aynı zamanda emeklilik maaşlarını da artırma imkanı buluyorlar.

Emeklilik için son 7 yılın önemi

Çalışma hayatları boyunca emeklilik için uğraşan vatandaşların emeklilikte son 7 yıl konusunda dikkatli davranmaları gerekmektedir. Emeklilik konusunda son 7 yıl içerisinde fiili süre baz alınıyor. Tüm çalışanların son 7 yıl içerisinde gösterdikleri fiili hizmete göre emeklilik aylığı bağlanıyor. Bu kapsamda vatandaşların son 7 yıl hesabını yaparken dikkatli davranmaları gerekiyor. Çünkü gerekli olarak yer alan son 7 yıl hesabı yapılırken yaş şartı değil de bu anlarda son prim ödeme tarihi baz alınıyor.

Emeklilik olmak adına bu anlarda gerekli olan şartları nelerdir?

SSK koşullarına bağlı olarak emekli olacak pek çok vatandaş emeklilik şartları hakkında detayları yakından takip ediyor. Emeklilik hakkını elde etmek isteyen vatandaşların aşağıdaki şartları yerine getirmeleri gerekiyor;

 • Emeklilik yaşını doldurmak,
 • Gerekli hizmet süresini tamamlamak,
 • Bütün prim ödemelerini tamamlamış olmak.

Belirlenmiş olarak yer alan şartları eksiksiz bir şekilde sağlayan vatandaşlar emekli olma hakkını elde ederek emekli olabilmektedirler. Emeklilik için koşulları sağlayan vatandaşlar için emeklilik yaş şartı ise şu şekildedir;

 • 23 Mayıs 2002 tarihi öncesinde sigortalı olarak iş hayatında yer alan kadınlarda 50 ve erkeklerde 55 yaş
 • 24.05.2002-23.05.2005 tarihleri öncesinde sigortalı olarak iş hayatında yer alan kadınlarda 52 ve erkeklerde 56 yaş
 • 24.05.2005-23.05.2008 tarihleri öncesinde sigortalı olarak iş hayatında yer alan kadınlarda 54 ve erkeklerde 57 yaş
 • 24.05.2008-23.05.2011 tarihleri öncesinde sigortalı olarak iş hayatında yer alan kadınlarda 56 ve erkeklerde 58 yaş
 • 24.05.2011-23.05.2014 tarihleri öncesinde sigortalı olarak iş hayatında yer alan kadınlarda 58 ve erkeklerde 59
 • 24.05.2014 tarihi sonrasında sigortalı olarak iş hayatında yer alan erkeklerde 60 yaş.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.