1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan-Mirziyoyev ortak basın toplantısı
Erdoğan-Mirziyoyev ortak basın toplantısı

Erdoğan-Mirziyoyev ortak basın toplantısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Özbekistan ile ticaret hacmimiz 2019 yılında bir önceki yıla yaklaşık yüzde 27 oranında arttı. Ticaretimizin 2,2 milyar dolara ulaşması elbette önemli bir başarıdır.

A+A-

İki ülke ticaretinde ilk kez hem ihracat hem de ithalat verilerinde 1’er milyar doları aşmış bulunuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı ile bunu en kısa vadede 5 milyar dolara çıkartmayı hedefliyoruz” dedi.
Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Türkiye-Özbekistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin ilk toplantısının ardından Erdoğan ve Mirziyoyev ortak basın toplantısı için kameraların karşısına geçti.

“Ticaret hacmimiz 2019 yılında bir önceki yıla yaklaşık yüzde 27 oranında arttı”

Türkiye ve Özbekistan arasında ilki yapılan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği konseyi toplantısının icra edilmesi ile tarihi bir adım atıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Mirziyoyev’e Milli Kütüphanemizin açılış törenine onur konuğu olarak katılmayı kabul ettiği için teşekkür ediyorum. İmam Buhari, İmam Maturidi, Ali Kuşçu, Ali Şir Nevai gibi bizim geçmişe gerçekten ilimleri ile irfanları ile damgalarını vurmuş olan büyüklerimizin topraklarından buraya bir selam getirmeleri bizim için çok anlamlı” diye konuştu.

Özbekistan’daki seçim sonuçlarının hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özbekistan ile ilişkilerimizi ortak tarih, dil ve kültürümüz temelinde güçlü kardeşlik bağlarına dayanan stratejik ortaklık olarak görüyoruz. Türkiye-Özbekistan kardeşliği maziden atiye uzanan kadim bir kardeşliktir. Geçen sene Bakü’de yapılan 7. Liderler Zirvesi’nde Özbekistan’ın Türk Keneşine tam üyeliği ile aramızdaki bu birlikteliği daha da perçinledik. 34 milyona yaklaşan genç ve dinamik nüfusu, zengin tabi kaynakları, sanayi potansiyeli ve güçlü tarımsal üretimi ile Özbekistan bölgesinin cazibe merkezi olma konumuna emin adımlarla ilerliyor. Sayın Mirziyoyev’in liderliğinde yürütülen reform ve açılım ve reform sürecini biz de taktirle izliyoruz.

Bu kapsamlı reform sürecinde kardeşimiz Özbekistan’ın başarısı için elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız. Bugünkü temaslarımızda ikili ilişkilerimizin tüm boyutlarını gözden geçirdik. Ticaret hacmimiz 2019 yılında bir önceki yıla yaklaşık yüzde 27 oranında arttı. Ticaretimizin 2,2 milyar dolara ulaşması elbette önemli bir başarıdır. İki ülke ticaretinde ilk kez hem ihracat hem de ithalat verilerinde 1’er milyar doları aşmış bulunuyoruz. Ama hala kat etmemiz gereken bir mesafe var. Sayın Cumhurbaşkanı ile bunu en kısa vadede 5 milyar dolara çıkartmayı hedefliyoruz. Ulaştırma, enerji, sağlık, turizm, eğitim, savunma sanayi alanlarında işbirliğimizi ve askeri ilişkilerimizi nasıl geliştirebileceğimiz konusunda görüş alışverişinde bulunduk. İş dünyamızı Özbekistan’a yatırım konusunda teşvik ediyoruz.

Özbek istatistiklerine göre yalnızca geçen yıl 430 şirketimiz Özbekistan’da faaliyete geçmiş, firmalarımızın sayısı bin 306’ya ulaşmıştır. Bugün Sayın Mirziyoyev ile Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyinin sonuçlarına ilişkin ortak bildiriyi imzaladık. Bu belge bir sonraki toplantımıza kadar geçecek süre için adeta bir yol haritasıdır. Toplantı sonuçlarının ve imzaladığımız anlaşmaların her iki ülkemizin dayanışmasına ve geleceğine birer başarı vesilesi olacaktır, hayrolsun” diye konuşt

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.