1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. En az 10 bin TL maaşla Almanya'da işçi olma fırsatı! İŞKUR Almanya işçi alım şartları neler? .
En az 10 bin TL maaşla Almanya'da işçi olma fırsatı! İŞKUR Almanya işçi alım şartları neler? .

En az 10 bin TL maaşla Almanya'da işçi olma fırsatı! İŞKUR Almanya işçi alım şartları neler? .

Yurt dışında çalışmak isteyenlerin beklediği fırsat geldi. Yurt içinde büyük istihdam sağlayan İŞKUR 2020 yılında yurt dışına da işçi gönderecek. Almanya'da birçok meslekte işçi açığı bulunuyor. Nitelikli iş gücü takviyesi yapacak Almanya'ya Türkiye'den d

A+A-

Türkiye'de binlerce kişi yurt dışında çalışmak için fırsat kolluyor. Yurt dışı iş ilanları büyük ilgi görürken, özellikle Almanya'da çok sayıda Türk çalışan olması nedeniyle ilanlar daha büyük ilgi görüyor. Almanya, Türkiye'den bazı meslekleri yerine getirmesi için personel alımı yapacak. Almanya'da çalışmak isteyen vatandaşlar İŞKUR üzerinden müracaat yapacak. Almanya'da çalışacak personeller en az 1557 Euro kazanacak. Bu da TL olarak 10 bin 229 TL demek. Peki, İŞKUR Almanya işçi alım şartları neler? İşte detaylar...

EN AZ 10 BİN 229 TL KAZANÇ

Almanya'ya gidecek olan vatandaşlar sigortalı olarak en az asgari ücret kazancı ile çalışacak. Almanya'da mevcut asgari ücret 1557 Euro olarak biliniyor. Almanya'da çalışacak bir Türk personelin TL olarak kazancı 10 bin 229 TL'ye tekabül ediyor. Kur arttıkça TL karşılığı da artıyor.

ALMANYA İŞÇİ ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Alınan kararlar gereği Almanya'da Dışişleri Bakanlığı bünyesinde özel bir birim görevlendirilecek. Bu birim üzerinden nitelikli göçmen alımı süreci hızlandırılacak. Aynı şekilde nitelikli işçi alımı için vize işlemleri hızlandırılacak.

Gelenlerin meslek eğitimi ve diplomaları tanınacak ve üst seviyede Almanca bilme şartı aranmayacak. Kabul edilecek meslekler arasında aşçı, inşaat işçisi, hemşire ve IT teknisyenleri de bulunuyor. Hindistan, Brezilya ve Vietnam gibi çok sayıda ülkeden göçmen alımı yapılabilecek.

İŞKUR ALMANYA İŞÇİ ALIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da kalifiye iş gücü açığını AB dışı ülkelerden kapatacak yeni yasanın yürürlüğe girmesi öncesinde devlet yetkilileri çalışmalarını hızlandırdı. Berlin yönetimi 1 Mart 2020'de resmiyet kazanacak yasayla alakalı Avrupa Birliği (AB) haricinde özellikle sağlık alanındaki iş gücü açığını kapatması için Filipinler ve Meksika ile kapsamlı anlaşmalar yapmıştı.

20-45 yaş aralığında her Türk vatandaşı, sağlık engeli olmadığı sürece "www.obm-turkiye.com" adresine girip başvuru formunu doldurarak müracaat edebiliyor.

Konu ile ilgili olarak 20 - 45 yaş aralığında her Türk vatandaşı sağlık engeli olmadığı sürece Almanya işçi alımı için başvuru yapabilecek. Bu bağlamda adaylar "www.obm-turkiye.com" adresine girip başvuru formunu doldurarak başvurularını yapabileceklerdir.

Web sayfasındaki formu doldurmanız gerekiyor. Formu doldurduktan sonra sizden talep edilen evrakları temin etmeniz ve Almanca dilinde evrakların tercümesini yaptırmanız gerekir.

ALMANCA BİLMEK GEREKİYOR MU?

A1-A2-B1 seviyesinde almanca bilmeniz gerekmektedir. Vize işlemleri sırasında yapılacak mülakatta A1,A2,B1 seviyesinde dil eğitimi aldığınızı belgelemeniz ya da Almanca olarak ifade etmeniz gerekmektedir. Almanca dil bilgisi eksikliği söz konusuysa bu konuda da belli illerde çözüm ortaklarımız söz konusu olup detaylı bilgi almanız için sizleri yönlendirebiliriz. Ya da herhangi bir dil kursu aracılığıyla dil eksiliğini tamamlamanız gerekmekte olup ücreti size aittir.

ALMANYA İŞÇİ ALIMI HANGİ KADROLARDA OLACAK?

Yasanın yürürlüğe girmesi arefesinde nitelikli iş gücünün Almanca öğrenmesi, vize işlemlerinin hızlandırılması ve diğer bürokratik işlemlerin azaltılması amacıyla Almanya dışında işçilerin geleceği ülkelerin sınırları içerisinde de bazı çalışmalar yapılması bekleniyor.

Alman hükümetinin bu yolla işçiler ülkelerinden çıkmadan önce uyum sorununu en aza indirmeyi amaçladığı düşünülüyor.

Almanya'da sağlık sektörü dışında özellikle internet teknolojileri (IT), metal ve ağır sanayi, aşçılık ve gastronomi ile inşaat alanında önemli işgücü açığı bulunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum