1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emeklileri, memurları ve tüm işçileri ilgilendiriyor Toplu para iadesi' haberi! İşte Detaylar ve Şartlar
Emeklileri, memurları ve tüm işçileri ilgilendiriyor Toplu para iadesi' haberi!  İşte Detaylar ve Şartlar

Emeklileri, memurları ve tüm işçileri ilgilendiriyor Toplu para iadesi' haberi! İşte Detaylar ve Şartlar

Çalışanların emekli olabilmeleri için belli gün ve sayısında prim ödemeleri gerekiyor. Bunun yanında yaş ve yıl şartını da yerine getirmeleri lazım. Bazı sigortalılar yeterli çalışma imkanı bulamadıklarından dolayı gereken prim gününü dolduramıyor. Bu sig

A+A-

Emeklilik için yaşı doldurmasına rağmen primlerini tamamlayamayan ve tamamlama ihtimali olmayan sigortalılar, ödedikleri parayı Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) toplu olarak geri alabilirler. Nasıl mı? İşte ayrıntılar...

MEMURLARDA KESENEK

Tanınan tüm haklara rağmen yine de emeklilik şartlarını tamamlayamayan milyonlarca vatandaş var. Bu vatandaşların çalışma ikmanları da yoksa ödedikleri primler boşa gitmiyor. SGK bu primleri toplu olarak sigortalıya geri ödüyor. Memurlarda ise bu durum kesenek iadesi şeklinde oluyor. Toplu parayı alabilmek için 2 şart gerekiyor:

1) Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağkur) yürütüyor olmamak.2) Emeklilik için gereki olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak.

MİRASÇILAR DA ALIR

Bu şartları taşıyanlar eğer gerekli primleri tamamlamışlarsa zaten emekli oluyorlar. Ancak primleri eksik ise ve tamamama imkanı da yoksa paralarını geri alabiliyorlar. Bunu vefat eden sigortalının kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor. Kanuni mirasçılarına ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor.

SGK'YA DİLEKÇEYLE BAŞVURU GEREKİYOR

Parayı talep etmek için SGK'ya dilekçe ile başvurmak gerekiyor. SGK, bu işlemi kendiliğinden yapmıyor. O yüzden mutlaka başvuru gerekiyor. Kurum durumu inceleyim şartları taşıdığınızda geri ödeme yapıyor. Eski SGK'lılar (4A) için 2008'den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008'den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağkurlular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor. Bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor.

İHYA SİSTEMİ NEDİR?

Sağlık için ödenen (GSS) ve yapılan doğum, askerlik gibi borçlanmalar geri iade edilmiyor. Toplu para alanlarda emeklilik için her şey bitmiş olmuyor. Paranızı aldıktan sonra çalışmaya başlarsanız bu kez "ihya" sistemi devreye giriyor. 

Parasını aldığınız prim günlerinizi yeniden ödeyerek mevcut primlerinize ekleyebiliyorsunuz. Bu ödemelerde SGK geçmişten bugüne kadar geçen zaman için faiz işletmiyor. Ancak yatırdığınız primler güncelleme katsayısına göre yeniden belirlenip miktardaki düşüşten gideriliyor. (Posta)

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.