1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekli Maaşları Yükseliyor mu? Yüzbinlerce Çalışanı İlgilendiren Haber Geldi!
Emekli Maaşları Yükseliyor mu? Yüzbinlerce Çalışanı İlgilendiren Haber Geldi!

Emekli Maaşları Yükseliyor mu? Yüzbinlerce Çalışanı İlgilendiren Haber Geldi!

Gelir kalemi olan bahşişin eklemesi ile bazı meslek gruplarının emekli aylıkları yükseltiliyor. Yasalarda belirtilenlere göre kişiler tazminattan düşülemez ve dokunulamaz. Bahşişin bordroya dahil edilmesi hakkında tüm merak edilenler…

A+A-

Gelir kalemi olan bahşişin eklemesi ile bazı meslek gruplarının emekli aylıkları yükseltiliyor. Yasalarda belirtilenlere göre kişiler tazminattan düşülemez ve dokunulamaz. Bahşişin bordroya dahil edilmesi hakkında tüm merak edilenler…

İşveren veya üçüncü kişilerce ücret çalışana bir işin karşılığında para ile ödenen tutar olarak tanımlanmaktadır. Bahşiş de dahil olmak üzere kişiler aylık tüm kazançlar üzerine sigorta primi yatırılması konusunda yasal zorunluluk getiriliyor. Gerçek ücret üzerinden prim yatırılması konusunda çalışanın emeklilik aylığını yükseltir. Böylece süreklilik arz edecek olan bahşişlerin çıplak ücrette kalması beklenmektedir.

Bahşiş Ödemelerine Vergi Alınacak mı?

Birçok işletme içerisinde görev alan servis görevlileri, işletmelerin bordrosuna kayıtlı olarak çalışmaktadır. Bu işyerlerinde belirtilen bahşişler ücret olarak kabul edilmektedir. Ücretlerin yıl içerisindeki tutarlarına göre kişilere vergi dilimleri kapsamında vergilendirilmesi gerekmektedir. Kişiler bu durumda bahşiş olarak gelirini sağlayabiliyorlar ve bu kapsamdaki gelirler de diğer ücretler oluyor.

Müşteriler ödemelerini bahşiş olarak yaptığı zaman adisyonlara yansıtılan yüzde şeklinde de yapılacak.Hesapta yüzde olarak alınan bahşişler çalışana gelen bahşiş kendisine veriliyorsa temel ücret olarak belirlenmektedir. Bu durumda tutarın asgari ücretin olma gibi durumları ve eksik olması durumlarında tamamlaması gerekecek ve tüm işletmeler buna uyacak.

Bahşişler Prime ve Esas Kazanca Dahil Edilecek mi?

Hesap üzerinde yüzde usulü olarak verilen bahşişten vergi ve prim kesintileri yapılırken kişiler tazminat hesabına da dahil edilmektedir. Yargının verdiği kararlara göre kişiler bahşiş işçicinin alacaklarının hesabında dikkate alınacak. İşveren kişilerin müşteriden aldığı yüzdeleri çalışasına vermezse yaptırım uygulanır mı sorusu için eksik bildirimde bulunan çalışanlara yüzde konusunda ödeme yapmayan işletmelere idari para cezası uygulanabilecek.

Hesaplara servis bedelleri eklemesi için yüzde 10 gibi bir bedel eklenebilir yani müşterilerden alınacak bahşiş önceden bilinmeli ve hesapları kontrol ederek %10 servis bedeli ilave edilip edilmediğine bakılarak mükerrer bahşişten kurtulabileceksiniz. Tarif fiyat listelerin konusunda ticaret il müdürlükleri, belediye ve meslek odaları yapıyor ve bahşişin listede belirtilmemesi gibi durumlarda haksız fiyat artış bildiriminde bulunabilecekler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.