1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekli maaşı alanlar dikkat: SGK 8 aylık emekli maaşı geri istedi!
Emekli maaşı alanlar dikkat: SGK 8 aylık emekli maaşı geri istedi!

Emekli maaşı alanlar dikkat: SGK 8 aylık emekli maaşı geri istedi!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından emekli maaşı alan herkesi yakından ilgilendiren bir kararla emekli maaşı alan emekli öğretmen Fuat Türkay'dan (67) 8 aylık emekli maaşı geri istedi. Toplamda 24 bin 451 TL'yi geri ödemesi istenen emekli öğretmen

A+A-

Sivas'ta Ahmet Turan Gazi Mahallesi'nde hayatını sürdüren emekli öğretmen Fuat Türkay (67) hakkında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çok önemli karar aldı.

SGK 2017 ve 2018 yıllarında 8 ay boyunca halk eğitim merkezinde öğrencilere ve yetişkinlere bağlama kursu veren evli 4 çocuk babası emekli öğretmen Fuat Türkay'ın (67) kamu görevlisi olarak çalışmasından dolayı kurs süresince aldığı emeklilik maaşının toplamı olan 24 bin 451 TL'yi geri ödemesine karar verdi.

1996 yılında Celal Bayar Ortaokulu'ndan emekli olan emekli öğretmen Fuat Türkay (67) Kangal Halk Eğitim Merkezi'nce 'hayat boyu öğrenme kursları' kapsamında 8 ay öğrencilere ve yetişkinlere bağlama kursu verdi.

SGK tarafından gönderilen tebligatta 2019 yılının ocak ayında emekli maaşının kesileceği aktarıldı. Türkay durumunu, SGK'ya giderek nedeni hakkında bilgi istedi. SGK ise yaptığı bilgilendirmede, "65 yaşını doldurmuşsun ve o yüzden kamu işinde çalışamazsın" denildi.

65 YAŞINI DOLDURMUŞSUN, KAMU İŞİNDE ÇALIŞAMAZSIN!

8 Ay boyunca eğitim vermesinden sonra kendisinden istenen parayı ödemekte zorlandığını ve hasta olduğunu belirten Türkay,"Yaklaşık 27 yıl devlet okullarında, 5 yıl da yine devlet okullarında dışarıdan dersler vermek üzere öğretmenlik yaptım. Şu anda hiçbir işim yok. SGK ile bir problemim var. 2017 yılında Kangal ilçesinde oturduğumda halk eğitim merkezi bana bağlama kursu vermem için teklif yaptı.

Bağlamada usta öğreticiyim. Daha önce de çeşitli kurslar verdim. Daha sonra gidip başvurdum ve kabul edildi, onaylandı, kursa başladım. Bana 4 bin TL'ye yakın ücret ödendi. Daha sonra 2019'un ocak ayında bana SGK'dan bir yazı geldi. Emekli maaşımın kesileceğine dair bir yazıydı. Ben şaşkınlıkla sordum ve cevap istedim.

Bana, "65 yaşını doldurmuşsun ve o yüzden kamu işinde çalışamazsın" denildi. Ben de cevaben bu konuda bilgim olmadığını söyledim. Bu konunun bilincinde olduğu halde beni görevlendiren devlet kurumu bunu bilmeli ve reddetmeliydi. Bundan onların sorumlu olduğunu düşünüyorum. Maaşım yine 6'ncı ayda bilgim dahilinde olmadan kesilmeye başlamış. Aylık 800 TL benden kesinti yapılıyor." dedi

İKİBİN 600 LİRA ÖDEME YAPIYORUM

Mahkemeye başvurduğunu belirten Türkay, "Bu konuda İdare Mahkemesi'ne gittim. Mağduriyetimi anlattığım birçok belge var. Başvurum reddedildi. Şimdi de Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdum. Sonuç çıkar mı çıkmaz mı belli değil. Devlet insan için ve vatandaş için vardır. Ben zaten her ay maaşımdan para yatırmak zorundayım. Bunu da akrabalarım ve yakınlarımın desteği ile yapabiliyorum.

Ayrıca kirada oturmaktayım ve aylık 400 TL kira ödüyorum. Eşimden ayrı yaşıyorum ve boşanma aşamasındayız, aylık 1200 TL de nafaka ödüyorum. Bir de aylık 1400 TL kredi borcu ödüyorum. Her ay eksideyim. Mağdur durumdayım. Kalp ve böbrek yetmezliği hastasıyım. Sağlığım da çok bozuk. Hastalıklarım nedeniyle de ayrıca masraf oluyor ve ben bunları kaldıramıyorum. Mağduriyetimin giderilmesini bekliyorum" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.