1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ekonomi Profesörü Özgür Demirtaş Uyardı!
Ekonomi Profesörü Özgür Demirtaş Uyardı!

Ekonomi Profesörü Özgür Demirtaş Uyardı!

Ekonomi Profesörü Özgür Demirtaş devletin harcamalarının gelirlerinden fazla olmasının vergi yükünü arttıracağını söyledi.

A+A-

Yeni vergi paketinin etkileri devam ederken ekonomi uzmanları da birçok uyarıda bulunuyor. Profesör Doktor Özgür Demirtaş, devletin giderlerinin gelirlerinden fazla olmasının vergileri arttıracağını söyledi. Devletin en önemli gelir kaynaklarından olan vergiler,vatandaşın canını yaksa da çaresizce ödemek zorunda olduğu kesintiler oluyor. Yeni vergi düzenlemeleri ve beraberinde gelen ekstra masraflar nedeniyle zor durumda kalan devlet, bütçe açığı nedeniyle zor durumda kalabiliyor. Bu da açığın kapanması için yeni vergilerin kaçınılmaz olduğu gerçeğini öne sürüyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu düzenlemesi konusunda yıllardır talep edilen zenginden fazla vergi alınması konusu resmiyet kazandı. Ancak bu artış yine beyaz yakalıları vuracak.

Yoksulun Yükü Artacak

Bu uygulamanın yoksulların yükünü arttıracağını ifade eden Demirtaş, stopaj konusunda çözüm sağlamadan yükün azaltmayacağını söyledi. Söz konusu vergilerin bütçe açığının bir aylık kısmını bile kapatmayacağını belirten uzman, israfın önünü alsak vergiye gerek olmaz dedi. Yeni zamları da beraberinde getirmesi beklenen bu durumun özellikle tüketiciye kötü etkisinin olacağı tahmin ediliyor. Düzenlemenin zaten vergilerin dörtte üçünü ödeyen yoksulları daha zor duruma sokacağı ve adaletsizliğin daha da artmasına neden olacağı tahmin ediliyor. Dolaylı vergilerin de toplam vergilerden fazla olduğunu söyleyen uzmanlar son kanun teklifleriyle daha zor ekonomik dönemlerin bizi beklediğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.