1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dünya Piyasalarında Türkiye İçin Olumlu Tahminler
Dünya Piyasalarında Türkiye İçin Olumlu Tahminler

Dünya Piyasalarında Türkiye İçin Olumlu Tahminler

Türkiye’nin ekonomik anlamda yaşadığı zorlu sürecin ardından dünya ekonomi çevrelerinden gelen olumlu haberler yaşanan toparlanma sürecini gözler önüne seriyor.

A+A-

2018 yılında gerçekleşen yüksek kur artışının etkilerinin özellikle 2019 yılı başlarında da devam ettiği görüldü. Vatandaşlar ekonomik anlamda bu süreci yüksek oranda hissettiler.Bu sürecin etkileri dünya piyasasında ülkemizin notunun düşürülmesi ile sonuçlandı. 2019 yılının ikinci yarısından itibaren enflasyon oranlarının tek haneli rakamları düşmesi ve faizlerin hatırı sayılır derecede aşağı çekilmesiyle ekonomik görünümün yavaş yavaş toparlanmaya başladığı görüldü.

Fitch Ratings tarafından geçtiğimiz günlerde ülkemiz ile ilgili yapılan dönemsel değerlendirmede, Türkiye'nin kredi notunun “BB-” olmasına rağmen, görünümünün negatiften,  durağana revize edildiği haberleri piyasalar tarafından son derece olumlu algılandı.

OECD Türkiye Büyüme Tahminlerini Revize Etti

Ülke ekonomisi ile ilgili olumlu gelişme ve değerlendirmeler ise gelmeye devam ettiği görüldü. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD)  2019 yılı için Türkiye ekonomisine için önceden ön gördüğü yüzde 2.6 olan daralma tahminini yüzde 0.3 olarak revize ettiği görüldü.

OECD, Türkiye için 2020 yılına ilişkin tahmin ettiği yüzde 1,6 büyüme tahminini ise şimdilik değiştirmediği görüldü.Son olarak Avrupa Birliği, Türkiye’nin ekonomik daralma ön görüsünü 2019 için yüzde eksi 2,3’ten 0,3’e yükselttiği görüldü. Açıklanan bu olumlu gelişmeler ülke ekonomisinin doğru yönde olduğunun bir kanıtı olarak görülüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.