1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dolar kuru hakkında 15 TL tahmini yapmıştı! Ünlü ekonomist Selçuk Geçer doların ne zaman düşeceği hakkında konuştu!
Dolar kuru hakkında 15 TL tahmini yapmıştı! Ünlü ekonomist Selçuk Geçer doların ne zaman düşeceği hakkında konuştu!

Dolar kuru hakkında 15 TL tahmini yapmıştı! Ünlü ekonomist Selçuk Geçer doların ne zaman düşeceği hakkında konuştu!

Türkiye'de piyasa son gelişmeler sebebiyle alev alev yanmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı ekonomi açıklamalarının ardından dolar kuru yine rekor kırdı. Yaşanan bu son gelişmeler ile alakalı olarak ekonomist Geçer yeni bir değerlendirmede bulundu. Ünlü ekonomist aynı zamanda dolar kuru ile alakalı olarak yeni tahminin de açıkladı.

A+A-

Merkez Bankası'nın yanlış kararlar vermiş olduğuni dile getiren Selçuk Geçer, “Türkiye'deki döviz sektöründe yükselişin temel sebebi Merkez Bankası'nın 2-3 senedir vermiş olduğu yanlış kararlardır. Para politikaları ile oynayarak bu işin içerisinde çıkmaya çalışıyorlar. Her yapmış oldukları geri tepiyor ama vazgeçmiyorlar. Baş edemeyecekleri piyasalara da atar yapıyorlar. Mesela Londra sektöründeki swapta olduğu gibi. Sonrasında da bunun bedellerini biz ödüyoruz.

Son dolar yükselişinde Hazine'nin borçları 428 Milyar dolar arttı. Bu hataların bedeli vatandaşı vuruyor.” dedi.Emlak365'te yayınlanan habere göre,  iş dünyasında rahatsızlıkların yaşanmaya başladığını dile getiren Selçuk Geçer, “İş dünyasında sesler yükselmeye başladı. Bu işin ucu iş dünyasına da dokunuyor. Dün hükümeti pohpohlayanlar bugün tavır değiştirmeye başladılar. Para politikası iş dünyasını da ilgilendiriyor. Faiz kararındaki yanlış adımlar yurttaşları rahatsız ettiği gibi onları da rahatsız ediyor. Görünen o ki faiz artırımına devam edilecek. Dolar kurunda da sıçramalar sürecek.” diye konuştu.

DOLAR KURU NE ZAMAN DÜŞER?

Dolar kuru ne zaman düşer sorusunu yanıtlayan Selçuyk Geçer, “Dolar kurunda düşüşler ne zaman gerçekleşir? Bu soru çok merak ediliyor. Dolar kurunda düşüşler ne zaman faiz artırımı olursa o dönem gerçekleşir. Yıl sonu enflasyonu yüzde 21 – 22 seviyelerine ulaşmak üzere. 2022'de enflasyonun yüzde 30'un üzerine yükselmesi durumu artık görüldü. Böyle bir pozisyonda Merkez Bankası ister istemez faizleri yüzde 30 – 35 arasına yükseltmek mecburiyetinde kalacak. İşte o zaman dolar kurunda geri çekilmeleri görebiliriz.” biçiminde konuştu.

YASTIK ALTINA KAÇIŞLAR OLACAK

Türkiye'den sermaye kaçışlarının olacağını dile getiren Selçuk Geçer, “Türkiye'de faiz indirimleri yurtdışında sert bir biçimde eleştirildi. Hatta yabancıların hızlı biçimde Türkiye'den kaçmaya başladıklarını söylediler.

İlerleyen dönemde swaplarla alakalı bir kriz de yaşanacak. Ülkeler Türkiye ile swwap anlaşmalarını yenilemeyecekler. Arka arkaya devalüasyonist dolar kuru yükselişlerini görebileceğiz. Yerli ve yabancı yatırımcılar varlıklarını bankalarda tutmak istemeyecekler. Yastık altına doğru kaçışlar olacak.” dedi. Değerlendirmelerine devam etmekte olan Selçuk Geçer, “Gıda fiyatları dünyada artıyor ama Türkiye'de vergi ve kur odaklı artmaya devam ediyor. Aynı şekilde enerji fiyatlarında bunu görüyoruz. Cari açık bu biçimde kapatılmaz. Turizm gelirlerine bakalım aynı olumsuz senaryo orada da var. Dünyada ekonomik kriz yaşanırken, salgın bitmemişken Türkiye'de vatandaşa ne yapılıyor, destek mi verilmekte? Vatandaşın üzerine yük üzerine yük yüklüyorlar.” açıklamasını yaptı.

DOLAR KURU İÇİN YENİ TAHMİN!

Dolar kuru ile ilgili yeni tahmini açıklayan Selçuk Geçer, “Faizleri indirerek maliyetleri arttırıyorlar. Ne yapmaya çalıştıklarını kendileri bile bilmiyorlar. Her deferinde milyarlarca dolarlık maliyete neden oldular. Dolar kurunun artık tutulması mümkün değil. Koşarak dolar kurunun 15 TL'ye çıkacağını göreceğiz. Bunun için tüm koşullar oluştu. Dolar kurundaki yükselişler yurtdaşın canını yakmayı sürdürecek.” dedi.

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Yatırım kararı verilirken tek kaynak olarak kullanılmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Kaynak: Dolar kuru için 15 TL tahmini yapmıştı! Ünlü ekonomist doların ne zaman düşeceğini açıkladı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.