1. HABERLER

  2. KONUT

  3. Cumhurbaşkanı erdoğan Talimat Verdi! Yeni konut Müjdesi Herkes Ev Sahibi Olacak! 140 Ay Vade ile Ev Sahibi Olmak Mümkün!
Cumhurbaşkanı erdoğan Talimat Verdi! Yeni konut Müjdesi Herkes Ev Sahibi Olacak! 140 Ay Vade ile Ev Sahibi Olmak Mümkün!

Cumhurbaşkanı erdoğan Talimat Verdi! Yeni konut Müjdesi Herkes Ev Sahibi Olacak! 140 Ay Vade ile Ev Sahibi Olmak Mümkün!

Yeni ev haberleri. Düşük gelirli vatandaşlar da ev sahibi olabilirler. 81 ilde yaşayan tüm vatandaşlar için geçerlidir. Başvuruda gelir şartları dikkate alınacaktır. 10 bin liranın altında geliri olanlar için geçerli olan kampanyada %10 peşinat ödeyerek 140 ay boyunca ev sahibi olmak mümkün. TOKİ toplam 150.000 yeni konut yapacak. Ayrıca Türk vatandaşı olarak başvurmak...

A+A-

Yeni ev haberleri. Düşük gelirli vatandaşlar da ev sahibi olabilirler. 81 ilde yaşayan tüm vatandaşlar için geçerlidir. Başvuruda gelir şartları dikkate alınacaktır. 10 bin liranın altında geliri olanlar için geçerli olan kampanyada %10 peşinat ödeyerek 140 ay boyunca ev sahibi olmak mümkün.

TOKİ toplam 150.000 yeni konut yapacak. Ayrıca Türk vatandaşı olarak başvurmak...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TOKİ'ye dar gelirlileri ev sahibi yapmak için 30 milyar lira vereceğini açıklamasının ardından gözler yeni kampanyaya çevrildi.

Erdoğan, 81 ilde düşük gelirli aileler için ek 150.000 sosyal konut inşa etmeyi planlayan kampanyanın ayrıntılarını Haziran ayında açıklayacak. Edinilen bilgiye göre evsizler ve dar gelirliler için konutlar %10 peşin ve 240 ay sabit taksitlerle satılacak. Evin fiyatı 400 bin lira civarında olacak.

GELİR 10 BİNİ GEÇMEYECEK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde TOKİ eliyle yapılacak konutlardan yararlanmak isteyen vatandaşların hane halkı geliri net 10 bin TL'den fazla olmayacak. Bu rakam İstanbul için 11 bin 500 TL olarak uygulanacak.
Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerine kuraya girmeden konut alma hakkı tanınacak, ancak bu kişilerin konutları öncelikli olarak kura ile belirlenecek.

Engelli vatandaşlara konut sayısının yüzde 5'i kadar kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile belirlenecek. Emekli vatandaşlara konut sayısının yüzde 25'i kadar kontenjan ayrılacak.

T.C. VATANDAŞI OLACAK

Konutlara başvurabilmek için mevcutta T.C. vatandaşı olunması, projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olunması, projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olunması gerekiyor.
Projeye başvuracakların yine TOKİ'den konut satın almamış olması ve konut kredisi kullanmamış olması (Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri kategorisi hariç) şart.

Başvuracakların kendisine, eşine veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması gerekiyor. Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmıyor) gerekiyor.

TOKİ 20 yılda 1 milyon 200 bin konut üretti. 2020'de dar gelirli aileler için 50 bin, 2021'de de 100 bin sosyal konut projesi başlatıldı. Bu yıl açıklanacak sosyal konutların miktarının ise 150 bin olması ve 81 ilin tamamında yeni konutların üretilmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.