1. HABERLER

  2. KELEBEK

  3. Charlie Chaplin kimdir? Charlie Chaplin’in ölümünün 42. yılı!
Charlie Chaplin kimdir? Charlie Chaplin’in ölümünün 42. yılı!

Charlie Chaplin kimdir? Charlie Chaplin’in ölümünün 42. yılı!

Londra da dünyaya fakir bir ailenin çocuğu olarak gelmiştir. 1913 yılında sinema ile ilgilenmeye başlayan Charlie Chaplin sadece bulunduğu döneme değil günümüze kadar etkisi devam eden Charlie Chaplin kimdir?

A+A-

Londra da dünyaya fakir bir ailenin çocuğu olarak gelmiştir. 1913 yılında sinema ile ilgilenmeye başladı. Making A Livingadnda ilk filmi ile nerede ise tüm dünyanın ilgisini çekti. Kendine mahsus olan abartılı tarzı izleyici tarafından çok sevildi. Tarz olarak kısa filmlerde oynadı. Daha sonraki zamanlarda United Artists film şirketini kurdu. Şirket bünyesinde birçok filme imza atıldı.

Charlie Chaplin tarzı ile farklılık yaratsa da kendisinden önceki tüm örnekleri korumayı başardı. Komedi içerisine dozunda bir drama da katarak seyirciye ulaşmayı başardı.

Charlie Chaplin’e ABD Vatandaşlığına Ret

Dünya üzerinde büyük beğeni toplayan Charlie Chaplin ABD vatandaşlığını ret etmesinden sonra ülkede karalama kampanyası başlatıldı. Karalama kampanyası içerisinde geç bayanlar ile yaptığı evlilikler, babalık davaları ve siyasi propaganda yaptığı iddia edildi. Bu kampanya neticesinde Charlie Chaplin’in ABD ülkesine girmesi yasaklandı. Bunun üzerine komedyen ailesi ile birlikte İsviçre'ye yerleşti.

Uzun bir süre ABD’ye girişi yasak olan Chaplin 1972 yılında bir ödül töreni vasıtası ile ülkesine giriş yaptı. İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından 1975 yılında şövalye ilan edildi.

Charlie Chaplin Hayatı

16 Nisan 1889'da yılında dünyaya geldi. Anne ve babası müzikhollerde çalışmakta olan sanatçılardı. Chaplin henüz 3 yaşında iken ayrılmışlardı. Chaplin annesinin yaşamakta olduğu psikolojik sıkıntılar ile zor zamanlar yaşamıştır. Annesinin sesinde yaşamış olduğu sıkıntı ile birlikte bu rahatsızlıklara maddi zorluklar da eklenmiştir. Ailesinin sanat kökenli olmasından Chaplin sektör içerisinde kendisini buldu. Amatör olarak birçok yerde çalışma yaptı. Profesyonel anlamda ilk olarak“TheEightLancashireLads” olarak bir döneme damga vuran gurup ile yaptı.

Charlie Chaplin Ölümü

Charlie Chaplin'in sağlam duruşu 1960'lardan sonra yavaş yavaş bozulmaya başlamıştı, onunla iletişim kurmak güçleşmeye başlamıştı. 1977'de tekerlekli sandalye ile hayatını devam ediyordu. Charlie 1977'in Noel'inde İsviçre'de uykusunda hayatını kaybetti. 1 Mart 1978'de naaşı küçük bir İsviçreli grup tarafından fidye istenmek üzere kaçırılmaya kalkışıldıysa da hırsızlar amaçlarına ulaşamadan yakalandı. Charlie Chaplin'in naaşı 11 hafta sonra Cenevre Gölü'ünde 1,8 metre suyun altından çıkartılıp tekrar mezarına defnedildi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.