1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Borcu olan herkesi ilgilendiriyor! 10 bin liralık müjde, Borçlar silindi!
Borcu olan herkesi ilgilendiriyor! 10 bin liralık müjde, Borçlar silindi!

Borcu olan herkesi ilgilendiriyor! 10 bin liralık müjde, Borçlar silindi!

Borçlu yüz binlerce insan için iyi haber. Vatandaşlara olan borçlardan 10.000 liret silinir.

A+A-

Borçlu yüz binlerce insan için iyi haber. Vatandaşlara olan borçlardan 10.000 liret silinir. Borç affıyla ilgili son dakika detayları belli oldu. Bu nedenle 31 Aralık 2021 tarihinden önce sağlık borcu nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanamayanlar borç affından yararlanacak. Bakan Koca, düzeltmelerle kapatılan borcun da 5 bin lira değil, 10 bin liradan az olacağını açıkladı.

Sağlık çalışanlarının mali haklarını iyileştirmeyi amaçlayan 12 maddelik kanun teklifi dün gece Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi. Düzenlemeler, sağlıklı borçları olanlara da önemli kolaylıklar sağlıyor. Bu nedenle 31 Aralık 2021 tarihine kadar sağlık borcu nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanamayanlara borç affı sunulmaktadır. Kaldırılacak borç limiti başlangıçta 5000 TL'dir. Ajanslar da buna göre rapor veriyor.

BAKAN KOCA'DAN DÜZELTME

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise rakamda düzeltme yaptı. Koca, açıklamalarda 5 bin lira olarak yer alan ifadelerin aslında 10 bin lira olduğunu vurguladı. Bakan Koca, “Sağlık Bakanlığı hastanelerinden sağlık hizmeti almış olup pirim borcu gibi nedenlerle hastane gideri karşılanmayanların 10 bin liranın altında olan borçları terkin edildi (silindi)” notunu paylaştı. Borç tutarı 10 bin liranın altındaysa tamamı silinecek. Borcun yarısının 10 bin liranın altında olması halinde ise 10 bin liranın tamamı silinip, kalan kısmı tahsil edilecek.

KİMLERİ KAPSIYOR?

Son verilere göre de sosyal güvenlik şemsiyesi altında çalışanlar ile emekliler ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler dışında genel sağlık sigortası kapsamı altında 9.4 milyon kişi bulunuyor. Bunların 2 milyon kişisi primlerini kendi ödüyor, 7.4 milyon kişinin primlerini devlet karşılıyor. Bunların dışında da sağlık sigortası tescili olan ama primlerini ödemeyen, bundan dolayı da devletin sunduğu sağlık hizmetinden yararlanamayan milyonlarca kişi bulunuyor. Bu kişilerin prim borçlarını ödeyip, sağlık hizmeti almalarını sağlamak için geçmişte birçok yapılandırma fırsatı sunuldu.

En son geçen seneki borç yapılandırması kapsamında 2021’in nisan ayı da dahil öncesi genel sağlık sigortası prim borcu olanlara bu borçlarını yapılandırma hakkı tanındı. Prim borçlarının tamamını 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödeyenlerin borca ilişkin gecikme faizi ve cezalarının tamamı da silindi. Benzer bir yapılandırma fırsatı 2020 yılında da tanındı, bu sefer 2020 yılı ağustos ayı öncesi borcu olanlara yapılandırma imkanı getirildi. Görünen o ki, geçmişte üst üste çıkan borç yapılandırmasına beklenen sayıda kişi başvurmadı. Bu sene başında alınan bir kararla da genel sağlık sigortası kapsamında olup prim borcu nedeniyle sağlık hizmeti alamayan kişilere; Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık tesisleri ile devletin üniversite hastanelerinde 31 Aralık 2022’ye kadar sağlık hizmeti alabilmelerine imkan tanındı.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık tesislerinde sağlık hizmeti alan ve herhangi bir sebeple sağlık sigortasından yararlanamayan kişiler yeni düzenlemeden yararlanacak. Bağ-Kurlular bu imkandan faydalanamayacak.

Sağlık sigortasından yararlanamayan kişilerin 31 Aralık tarihine kadar olan borçlarına kolaylık sağlanacak. Bu çerçevede kanun tasarısının yasalaştığı tarihten itibaren bir yıl içinde borcun yüzde 50’sinin peşin ya da taksitle ödenmesi halinde borcun kalan yüzde 50’si silinecek.

Borç tutarı 10 bin liranın altındaysa tamamı silinecek.

Borcunu peşin ödeyenler hakkında açılan davalar düşerken, borcunu taksitle ödeme yapmayı tercih edenler için de taksit ödemeleri bitinceye kadar davalar durdurulacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.