1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bağ-Kur’lular için müjde: Prim borçları için yapılandırma gelecek ve ilk taksit ödemesi 31 Ekim tarihinde yapılacak! Son gün...
Bağ-Kur’lular için müjde: Prim borçları için yapılandırma gelecek ve ilk taksit ödemesi 31 Ekim tarihinde yapılacak! Son gün...

Bağ-Kur’lular için müjde: Prim borçları için yapılandırma gelecek ve ilk taksit ödemesi 31 Ekim tarihinde yapılacak! Son gün...

Geçtiğimiz hafta içerisinde meclis tarafından kabul edilmesi sağlanan borç yapılandırma kanunu ile ilgili olarak Bağ-Kur’lu olan vatandaşlar için hız kesmeden yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor. Bu süreçler içerisinde gruplara dahil olan vatandaşlar için daha az prim ödemesi ile beraber ihyalarını gerçekleştirerek emekli olma hakları verilecek.

A+A-

Geçtiğimiz hafta içerisinde meclis tarafından kabul edilmesi sağlanan borç yapılandırma kanunu ile ilgili olarak Bağ-Kur’lu olan vatandaşlar için hız kesmeden yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor. Bu süreçler içerisinde gruplara dahil olan vatandaşlar için daha az prim ödemesi ile beraber ihyalarını gerçekleştirerek emekli olma hakları verilecek. Kapsam süreçlerinde yer alanlar için 30 Nisan 2021 tarihine kadar meydana gelen prim borçlarına da yapılandırma gelecek. Bu süreç için 31 Ağustos tarihine kadar SGK kapsamında başvuruların yapılması ve 31 Ekim tarihine kadar ilk taksit ödemelerinin yapılmış olması şartları aranıyor.

Bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi üzerinde inceleme yapılacak olduğu zaman geçtiğimiz hafta içerisinde TBMM tarafından kabul edildiği dikkatleri çekiyor. TBMM tarafından geçmeyi başararak yasalaşan yapılandırma ile birçok vatandaş borçlarından rahat bir şekilde kurtulabilecekler. Bu sayede milyonlarca vatandaşı çok yakından ilgilendirmekte olan devlete ait vergi ceza ile prim borçları da kapsama altına alınacak.

Taksit sayıları artıyor…

Ana para üzerinde meydana gelen ceza ile faiz ödemeleri silinecek ve küçük bir enflasyon oran farkı eklenerek ödemeler dahil edilecek. Peşin bir şekilde ödeme yapan vatandaşların ise yüzde 90 ve üzeri bu durumdan kurtulabilecek. Taksit ödemeleri ise 18 aya kadar artış gösterecek. İki aylık süreçlerde bir ödeme yapılacak olmasından dolayı taksit ödemesi tam 36 aya kadar uzamış olacak.

Yapılandırma süreçleri sadece borçlular için değil bir yandan da bağkurlu olan vatandaşları çok sevindirdi. Prim borcu olanlar ya da geçmiş zamanlarda sigorta süreçleri dondurulanlar için biri birinden farklı imkanlar yer almaya başladı. Prim borçları silinerek yapılandırma dönemlerine dahil edilecek olması kişilerin erken emekliolmak için hak kazanmalarına yardımcı olacak. Bu sayede herkes rahat nefes alacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.