1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari Ücretliye, Ek Ödeme, İkramiye ve Devlet Yardımları müjdesi!
Asgari Ücretliye, Ek Ödeme, İkramiye ve Devlet Yardımları müjdesi!

Asgari Ücretliye, Ek Ödeme, İkramiye ve Devlet Yardımları müjdesi!

Asgari ücretle geçinmek zorunda kalan vatandaşlar ekonomik zorluklar karşısında ne yapacağını bilemek vaziyette. Asgari ücretlilerin açlık sınırı altında maaş aldıkları gerçeği ortada olunca devletin her türlü yardımı ekonomik zorluk çekenler için araştır

A+A-

Türkiye’de asgari ücretle geçinmek zor ve neredeyse imkansız. 2020 yılında açıklana asgari ücret tutarı 2 bin 324 olarak açıklanınca asgari ücretle geçinmek zorunda kalan vatandaş asgari ücretliye devlet yardımlarını araştırmaya başladı. Peki asgari ücretli yada maddi durumu olmayanlara devlet yardımları neler? Detaylar haberimizde.

Asgari Ücretliye Gıda yardımı,

Devlet ve belediyelere geçim zorluğu bulunan ailelere aylık gıda yardımı yapıyor. Belediyeler bazı marketlerde geçen gıda kartları ile aylık ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Belediyelerin gıda yardımlarından yararlanmak için belediyelerin sosyal yardımlaşma birimlerine şahsen başvurmaları halinde aranan kriterlere uyan kişilere aylık kira yardımları yapılmaktadır.

Elektrik Faturası yardımı,

Bakanlık bünyesinde gerçekleştirilen düzenlemede maddi durumu olmayan ailelerin elektrik faturalarının bir kısmı devlet tarafından karşılanıyor. Geçtiğimiz yıl hayata geçen uygulama ile asgari ücretle geçinen vatandaşlar durumlarını bakanlıkların gerekli birimlerine bizzat başvuru yaparak ve gelir belgelerini ileterek gerekli yardımları alacak ve elektrik faturalarının bir kısmı devlet tarafından ödenecek.

Sizlerin de asgari ücretliler için yapılması istediğiniz yardım ve düzenlemeler var ise konunun altına yorum yaparak sesinizi duyurabilirsiniz.

Asgari Ücretliye Kira Yardımı,

Kamu kurumları belediyeler gelir ve gider dengesi olmayan, yani giderleri gelirlerinden fazla olan kişilere kira yardımı yapıyor. Asgari ücretle geçinmek zorunda olan kişiler gelirlerini belgeleyebilir ve gerekli kurumlara başvuruda bulunursa kira yardımı alabilirler. Bu konuda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve kaymakamlıklar içerisinde bulunan sosyal dayanışma yardımlaşma dernekleri ve belediyelerin yardım masalarına başvuruda bulunulabilir.

Asgari Ücretliye Ek Ödeme ve İkramiye,

2020 yılı asgari ücreti açıklanmasının ardından muhalefet harekete geçti. Asgari ücretlinin insan onuruna yakışır bir maaş alabilmesi için çalışan vekiller, ilk etapta asgari ücretliye yapılan zammın artırılmasını sonuç alınmaması halinde asgari ücretliden alınan vergilerin ikramiye yöntemiyle asgari ücretliye ek ödeme yapılmasını isteyecek. Asgari ücretli vatandaşlardan alınacak vergiler 3 aylık periyotlar halinde iade edilecek ve iadeler ikramiye niteliğinde olacak. Yasa meclisten geçerse, asgari ücretli üç ayda bir 1289 lira ikramiye alacak. Meclis genel kurulunda yapılacak oylamaya CHP, İYİ, Parti, MHP’nin katılması durumunda mecliste görüşülmeye başlanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum