1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari ücretlilere ikramiye müjdesi ilk ödemeler martta...
Asgari ücretlilere ikramiye müjdesi ilk ödemeler martta...

Asgari ücretlilere ikramiye müjdesi ilk ödemeler martta...

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan tarafından hazırlanan ve yakında Meclise sunulması beklenen yasa tasarısı ile 3 ayda bir 463 TL ikramiye ödemesi yapılacak. İşte Asgari ücret ile tüm ayrıntılara haberimizden ulaşabilirsiniz...

A+A-

Asgari ücretteki 300 liralık artışın ardından miktarın yeterli olmadığını dile getiren İYİ Parti, asgari ücretli çalışanlara ikramiye verilmesi üzerine çalışıyor. İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan tarafından hazırlanan ve yakın zamanda Meclise sunulması beklenen yasa tasarısı ile asgari ücretli çalışanlara 463 lira ek ödeme yapılması gündemde.

İYİ Parti tarafından Meclise sunulması planlanan tasarı ile asgari ücretliden alınan vergilerden bir kısmı çalışanlara geri ödenerek iyileştirme yapılacak. Şu anki asgari ücret üzerinden hesaplanan vergi miktarlarına göre 3 ayda bir yılda 4 defa asgari ücretlinin cebine 463 TL tutarından ikramiye yapılacak. Teklif Meclise sunulup yasalaşırsa asgari ücretlilerin beklentilerinin altında zam miktarının telafisi mümkün olacak.

İLK ÖDEMELER MART’TA

Teklifin İYİ Parti tarafından Meclis gündemine taşınması beklenirken en büyük destek de Cumhuriyet Halk Partisi’nden gelmesi bekleniyor. Zira daha önce asgari ücretli çalışanların şartlarının iyileştirilmesi için verilen araştırma önergesine CHP’den destek gelmiş, önerge AK Parti’nin red, MHP’nin çekimse oylarıyla kabul edilmemişti. Bu anlamda CHP ile birlikte MHP ve AK Parti cephesinden de destek gelirse tasarı Meclisten geçecek ve ilk ödemeler Mart ayında yapılacak.

 

Asgari ücretle geçinmek zorunda kalan vatandaşlar ekonomik zorluklar karşısında ne yapacağını bilemek vaziyette. Asgari ücretlilerin açlık sınırı altında maaş aldıkları gerçeği ortada olunca devletin her türlü yardımı ekonomik zorluk çekenler için araştırılmaya başladı. Peki asgari ücretliye devlet yardımı var mı?

Asgari Ücretliye Kira Yardımı,

Kamu kurumları belediyeler gelir ve gider dengesi olmayan, yani giderleri gelirlerinden fazla olan kişilere kira yardımı yapıyor. Asgari ücretle geçinmek zorunda olan kişiler gelirlerini belgeleyebilir ve gerekli kurumlara başvuruda bulunursa kira yardımı alabilirler. Bu konuda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve kaymakamlıklar içerisinde bulunan sosyal dayanışma yardımlaşma dernekleri ve belediyelerin yardım masalarına başvuruda bulunulabilir.

Asgari Ücretliye Ek Ödeme ve İkramiye,

2020 yılı asgari ücreti açıklanmasının ardından muhalefet harekete geçti. Asgari ücretlinin insan onuruna yakışır bir maaş alabilmesi için çalışan vekiller, ilk etapta asgari ücretliye yapılan zammın artırılmasını sonuç alınmaması halinde asgari ücretliden alınan vergilerin ikramiye yöntemiyle asgari ücretliye ek ödeme yapılmasını isteyecek. Asgari ücretli vatandaşlardan alınacak vergiler 3 aylık periyotlar halinde iade edilecek ve iadeler ikramiye niteliğinde olacak. Yasa meclisten geçerse, asgari ücretli üç ayda bir 1289 lira ikramiye alacak. Meclis genel kurulunda yapılacak oylamaya CHP, İYİ, Parti, MHP’nin katılması durumunda mecliste görüşülmeye başlanacak.

Asgari Ücretliye Gıda yardımı,

Devlet ve belediyelere geçim zorluğu bulunan ailelere aylık gıda yardımı yapıyor. Belediyeler bazı marketlerde geçen gıda kartları ile aylık ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Belediyelerin gıda yardımlarından yararlanmak için belediyelerin sosyal yardımlaşma birimlerine şahsen başvurmaları halinde aranan kriterlere uyan kişilere aylık kira yardımları yapılmaktadır.

Elektrik Faturası yardımı,

Bakanlık bünyesinde gerçekleştirilen düzenlemede maddi durumu olmayan ailelerin elektrik faturalarının bir kısmı devlet tarafından karşılanıyor. Geçtiğimiz yıl hayata geçen uygulama ile asgari ücretle geçinen vatandaşlar durumlarını bakanlıkların gerekli birimlerine bizzat başvuru yaparak ve gelir belgelerini ileterek gerekli yardımları alacak ve elektrik faturalarının bir kısmı devlet tarafından ödenecek.

Sizlerin de asgari ücretliler için yapılması istediğiniz yardım ve düzenlemeler var ise konunun altına yorum yaparak sesinizi duyurabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum