1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari ücretlilere büyük müjde! 2.168 TL ikramiye kuruşu kuruşuna hesaplanacak!
Asgari ücretlilere büyük müjde! 2.168 TL ikramiye kuruşu kuruşuna hesaplanacak!

Asgari ücretlilere büyük müjde! 2.168 TL ikramiye kuruşu kuruşuna hesaplanacak!

Kamu işçisi 2. Tediye ödemeleri ne vakit? Kamuda çalışan işçilerin heyecanla beklediği ikramiye tarihleri belli oldu. Her sene 52 günlük olarak verilen tediye ödemeleri 13'er günlükten 4 taksit benzer biçimde veriliyor. İlk taksit ödemesi 28 Ocak'ta yapıldı. On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif'in yaklaşmasıyla birlikte bayram öncesi ikramiye verilip verilmeyeceği araştırılmaya başlandı...

A+A-

Kamu işçisi 2. Tediye ödemeleri ne vakit? Kamuda çalışan işçilerin heyecanla beklediği ikramiye tarihleri belli oldu. Her sene 52 günlük olarak verilen tediye ödemeleri 13'er günlükten 4 taksit benzer biçimde veriliyor. İlk taksit ödemesi 28 Ocak'ta yapıldı.

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif'in yaklaşmasıyla birlikte bayram öncesi ikramiye verilip verilmeyeceği araştırılmaya başlandı. Peki, 2022 kamu işçisi 2. Tediye ödemeleri ne vakit? İşte haberin detayları...

Kamu işçisi tediye ödemeleri ne zaman yapılacak? Asgari ücretli bir işçiye 2022 senesinde 52 gün üzerinden brüt 8.673 lira (13 günlük brüt 2.168 lira) ödeme yapılıyor. İlk taksit ödemesi 28 Ocak'ta hesaplara yatırıldı. Şimdi ise gözler Ramazan Bayramı öncesinde verilecek ikinci tediye ödemelerine çevrildi. Peki, 2022 kamu işçisi 2. Tediye ödemeleri ne zaman? İşte cevaplar...

Her yıl 52 gün üzerinden verilen ikramiye ödemeleri 4 taksit (13'er günlük) gibi veriliyor. 26 günlük ilk ödeme Ocak-Haziran dönemlerinde, diğer 26 günlük ödemelerde Temmuz-Aralık dönemlerinde gerçekleştiriliyor.

2022 2. TEDİYE (İKRAMİYE) NE ZAMAN ÖDENECEK?

2022 yılının ilk ikramiyesi 28 Ocak'ta hesaplara yatırıldı. İkinci taksit ikramiye ödemeleri ise 29 Nisan'da gerçekleştirilecek. Yılın ikinci yarısında yapılacak diğer 26 günlük ikramiye ödeme tarihleri de Cumhurbaşkanı kararıyla belirlenecek. Yani üçüncü ve dördüncü taksit ödemelerinin tarihi Temmuz ayında duyurulacak.

2022 KAMU İŞÇİSİ İKRAMİYE MİKTARI NE KADAR?

İşçilerin ikramiyeleri brüt ücretten hesaplanıyor, SGK primi ile gelir ve damga vergisi kesintisi yapılarak ödeme yapılıyordu. Bu yıl asgari ücretten gelir ve damga vergisi kaldırıldı. Aynı zamanda tüm maaşlardaki asgari ücret kadar kısım da gelir vergisinden istisna kapıldı.

Asgari ücretli bir işçiye bu yıl 52 gün üzerinden brüt 8.673 lira (13 günlük brüt 2 bin 168 lira) ödeme yapılıyor..

YARGITAY KARARIYLA HACİZ KONULAMIYOR

Bu ikramiyelere haciz konulamayacağı Yargıtay kararıyla da hüküm altına alınmış bulunuyor.

Yıl boyu çalışmayan işçilere de çalıştıkları süre oranında ödeme yapılıyor. Ödemeler dört taksit olarak yapılıyor. Toplamda 52 günlük ilave tediyesi yıl arasında yatırılmış oluyor.

İLAVE TEDİYE NEDİR?

6772 sayılı kanun kapsamında amme işçilerine yılda 52 günlük ilave tediye ödeneceği yargı dibine alınmıştır. İlave tediye kanunla güvence dibine alınmış bir haktır ve tüm amme işçileri bu haktan yararlanmaktadır.

Genel idare kapsamındaki amme idarelerinde ekibe geçen işçilere, ayrı bir tüzel kişiliği bulunmaksızın devlet tüzel kişiliği içinde yer alan genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine ilişik olan bir kurumlarda kadroya geçen işçilere yılda 52 günlük tediye ödenmesi gerekmektedir.

KİMLER TEDİYE ÖDEMESİ ALABİLİR?

52 günlük ikramiye ödemeleri her işçiye verilmiyor. 6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkındaki Kanunun içinde olan aşağıdaki kapsama giren kurumlardaki kadrolu kamu işçilerine ilave tediye ödemesi yapılır:

* Sermayesinin yarısından fazlası devlete ilişik olan kuruluş ve kuruluşlar,

* Kamu tutumsal teşekkülleri,

* Genel ve katma bütçeli kurumlar,

* Özel bütçeli idareler,

* Belediye ve özel idareler 'hizmet akdi' ile çalışan işçiler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.