1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari ücretli çalışan herkese müjde! Asgari ücretlilere 12.454 TL ödeniyor: İsteyen herkes PTT’den alabilir
Asgari ücretli çalışan herkese müjde! Asgari ücretlilere 12.454 TL ödeniyor: İsteyen herkes PTT’den alabilir

Asgari ücretli çalışan herkese müjde! Asgari ücretlilere 12.454 TL ödeniyor: İsteyen herkes PTT’den alabilir

Asgari ücret alan çalışanlarlar için çok önemli bir ödeme haberi daha verilirken asgari ücretli kadın çalışanlara doğum parası ödemesi yapılacağı duyuruldu.

A+A-

Maaşı asgari ücret olanlar için çok önemli bir ödeme haberi daha verilirken asgari ücretli kadın çalışanlara doğum parası ödemesi yapılacağı belirtildi. Bununla beraber bu ödemelerin SGK aracılığı ile yapılabileceği belirtildi. Kadınların çalışma hayatına daha kolay dönebilmesi için projeler geliştirildiği aktarılarak doğum yapmış kadınlara SGK aracılığı ile toplu para ödemesi yapıldığı belirtildi.

Bu noktada kadınlara doğum parası veriliyor ve başvuru yapılması ve şartlara uyum sağlanması doğrultusunda para ödemesi yapılacak. Başvurusu kabul edilenlere ise 12 bin 454 liraya kadar ödeme yapılacağı ifade edildi. Ayrıca ödeme alacakların bu paralarını PTT aracılığı ile alabilecekleri aktarıldı.

ARANAN ŞARTLAR

Bu ödemeden yararlanmak isteyen kadınlarda aranacak şartlar da paylaşıldı. Bu şartlara haiz olmayanların başvurusunun kabul edilmeyeceği aktarıldı. Bu noktada aranan şartlar şöyle oldu:

“Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması, İstirahatli olduğu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması, (Sigortalı kadının isteği ve hekimin onayı ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışma durumu hariç) İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin yitirilmemiş olması, Doğum olayının canlı veya ölü olarak gerçekleşmiş olması”

12 BİN 454 TL ÖDEME

Tüm bunlarla beraber SGK tarafından çok önemli bir duyuru yayımlandı. Bu noktada doğum tam ve sağ bir şekilde gerçekleştikten sonra yapıldığı aktarıldı. Ayrıca kadınların çalışma hayatında daha çok yer alabilmesi için bu ödemelerin yapıldığı belirtilerek kadınlara 12 bin 454 liraya kadar para ödemesi yapıldığı ifade edildi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.