1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari ücrete jest açıklaması! İşçilere ikramiye verilecek
Asgari ücrete jest açıklaması! İşçilere ikramiye verilecek

Asgari ücrete jest açıklaması! İşçilere ikramiye verilecek

Asgari ücrete 463 TL ikramiye var mıAsgari ücrete ek zam var mı Asgari ücret jest detayları neler 2020 asgari ücret son durum milyonlarca vatandaş tarafından araştırılıyor. Asgari ücretli çalışanlar için verilen kanun teklifinin ardından, işçilere 463 TL

A+A-

Asgari ücretli çalışanlar için verilen kanun teklifinin ardından, işçilere 463 TL ikramiye verilmesinin büyük bir jest olacağı belirtiliyor. Daha önce yapılan açıklamada 75 lira jest yapıldığı belirtilmişti. Asgari ücretli çalışan vatandaşlar ise Bakan Selçuk'un açıklamalarında belirttiği jestin aslında 463 liralık ikramiye verilmesi bağlamında yerini bulacağını ifade ediyorlar.

Asgari ücretli vatandaşların her ay ödemiş oldukları 375 TL gelir vergisi ve 22 TL damga vergisinin maaşlara eklenmesi de talepler
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücret hakkında yaptığı açıklamalarında 75 lira jest yapacaklarını ifade etmişti. Bunun ardından asgari ücretlilere 463 TL 3 ayda bir ikramiye verilmesi gündeme geldi. Asgari ücretli vatandaşların her ay ödemiş oldukları 375 TL gelir vergisi ve 22 TL damga vergisinin maaşlara eklenmesi de talepler arasında yer alıyor.

Bu konuda bir kanun teklifi verilmiş ancak AK Parti ve MHP'den ret oyu almıştı. 2020 yılında asgari ücret zammı 2 bin 324 TL olarak açıklandı. Asgari ücret 2020 yılı için brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira olarak belirlendi. Zamlı maaşlar bu ay itibari ile iyatırılmaya başlandı

ASGARİ ÜCRETE JEST OLACAK MI?

Asgari ücretlilerden gelir vergisi ve damga vergisi alınmaması da gündeme gelirken asgari ücretli çalışanlara ikramiye verilmesine ilişkin harekete geçildi. Ancak bu konu hakkında her hangi bir gelişme bulunmuyor.

Asgari ücretli çalışan vatandaşlar ise Bakan Selçuk'un açıklamalarında belirttiği jestin aslında 463 liralık ikramiye verilmesi kapsamında tam anlamını bulacağını ifade ediyor ve işçiler bu ikramiyenin asıl jest olacağını belirtiyorlar.

Asgari ücretli vatandaşların her ay ödemiş oldukları 375 TL gelir vergisi ve 22 TL damga vergisinin maaşlara eklenmesi de talepler arasında yer alıyor. Bu konuda bir kanun teklifi verilmiş ancak AK Parti ve MHP'den ret oyu almıştı.

75 LİRA ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ

Ayrıca Bakan Selçuk 75 lira asgari ücret jest i yapacaklarını belirtti. Buna göre asgari ücret AGİ tutarları şöyle oldu:

"Bekar bir işçi için 220 lira 73 kuruş, evli (eşi çalışmayan) işçi için 264 lira 87 kuruş, evli (eşi çalışmayan) 1 çocuklu işçi için 297 lira 98 kuruş, evli (eşi çalışmayan) 2 çocuklu işçi için 331 lira 9 kuruş, evli (eşi çalışmayan) 3 çocuklu işçi için 375 lira 23 kuruş."

Öte yandan, halihazırda 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran iş yerleri için 101 lira, 500'ün altında sigortalı çalıştıran iş yerleri için ise 150 lira asgari ücret desteği veriliyordu. Bu düzenleme değişti ve tüm işverenleri kapsayacak şekilde 75 lira olarak uygulanacak

ASGARİ ÜCRET AGİ TABLOSUNA GÖRE NE KADAR MAAŞ ÖDENECEK?

2020 yılında asgari ücret zammı 2 bin 324 TL olarak açıklandı. Asgari ücret 2020 yılı için brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira olarak belirlendi. Zamlı maaşlar Şubat ayının başından itibaren yatırılmaya başlanacak.

2020 AGİ TABLOSU    ÜCRETLER
Bekar    220,68 TL
Evli, eşi çalışmayan    264,82 TL
Evli,eşi çalışmayan, 1 çocuklu    297,92 TL
Evli, eşi çalışmayan, 2 çocuklu    331,03 TL
Evli, eşi çalışmayan, 3 çocuklu    375,17 TL
Evli, eşi çalışan    220,68 TL
Evli, eşi çalışan, 1 çocuklu    253,79 TL
Evli, eşi çalışan, 2 çocuklu    286,89 TL
Evli, eşi çalışan, 3 çocuklu    331,03 TL
Evli, eşi çalışan, 4 çocuklu    353,09 TL
Evli, eşi çalışan, 5 çocuklu    375,17 TL

BRÜT VE NET ZAMMI NE KADAR?

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret, işveren ve hükümetin oy çokluğuyla brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak belirlendi. İşverene maliyeti 3 bin 458 lira 3 kuruş olan yeni asgari ücrette, Asgari Geçim İndirimi (AGİ) bekar bir işçi için 220 lira 73 kuruş olarak hesaplandı.
Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret, aralık ayı boyunca süren pazarlıkların ardından belirlendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklanan rakam, hükümet ile işveren tarafının mutabakatıyla ortaya çıktı.
Yapılan yüzde 15,03'lük artışla brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak açıklanan rakamın ardından, işçi ve işverenleri ilgilendiren diğer detaylar da ortaya çıktı.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİR?

Ülkemizde asgari ücret, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenmektedir. Bu komisyon 15 üyeden oluşmaktadır. Komisyon üyeleri; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından 2 temsilci, TÜİK temsilcisi, Kalkınma Bakanlığı temsilcisi ve Hazine Müsteşarlığı temsilcisi, bünyesinde en çok işçiyi bulunduran en üst işçi kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilci, bünyesinde en çok işvereni bulunduran işveren kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilcidir.

ASGARİ ÜCRET BELİRLENİRKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

Asgari ücret, işçilerin 16 yaşını doldurmuş olup olmadıklarına göre ayrı olarak belirlenmektedir. Ülkenin asgari ücret belirlendiği dönemdeki sosyal ve ekonomik durumu, geçim şartları, güncel ödenmekte olan ücretlerin genel durumu ile geçinme indeksleri dikkat edilen diğer konuları oluşturmaktadır.

ASGARİ ÜCRET NASIL HESAPLANIR?

Asgari ücret, tüm işçi bölümlerini kapsayacak şekilde "günlük" olarak belirlenmektedir. Günlük hesap üzerinden de "Aylık" ve "Saat" ücreti hesaplanmaktadır. Asgari ücret net hesaplanıp, brüt olarak ilan edilmektedir. Sebebi brüt tutar hesabından, Damga Vergisi ile Gelir Vergisi, İşsizlik Fon Payı ve SGK İşçi Payının kesiliyor olmasıdır. Belirlenen asgari ücretin uygulanması yasal olarak zorunludur.

BAKAN SELÇUK ASGARİ ÜCRETİ DEĞERLENDİRDİ

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, asgari ücretin satın alma gücüne göre Türkiye'nin birçok Avrupa ülkesinden daha iyi olduğunu söyledi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) 2020 yılının ilk yarısına ilişkin açıklamalarda bulundu.

ASGARİ ÜCRET VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Asgari ücretin 2020 yılı için brüt 2 bin 943, net 2 bin 324 lira olarak belirlendiklerini anımsatan Selçuk, Türkiye'deki asgari ücretin birçok AB üyesi ülkeye göre daha iyi durumda olduğunu belirtti.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.