1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari ücret Temmuz zammı netleşiyor! Asgari ücret zammı ne kadar, kaç TL olacak, ne zaman açıklanacak? Maaşlar 5000 TL'yi aşacak!
Asgari ücret Temmuz zammı netleşiyor! Asgari ücret zammı ne kadar, kaç TL olacak, ne zaman açıklanacak? Maaşlar 5000 TL'yi aşacak!

Asgari ücret Temmuz zammı netleşiyor! Asgari ücret zammı ne kadar, kaç TL olacak, ne zaman açıklanacak? Maaşlar 5000 TL'yi aşacak!

Vatandaşların satın alma gücündeki düşüş, enflasyonun artmasıyla birlikte Temmuz ayında asgari ücrette ikinci bir artışa neden oldu. Asgari ücret artışında %10-20 vergi oranı öne çıkarken, 750 liraya yaklaşan SGK primi devlet tarafından karşılanırken, asgari ücrete dahil edilerek 5.000 liraya yükseltildi. Sürekli fiyat artışları, yükselen enflasyon ve yüksek yaşam maliyetleri vatandaşların satın a

A+A-

Vatandaşların satın alma gücündeki düşüş, enflasyonun artmasıyla birlikte Temmuz ayında asgari ücrette ikinci bir artışa neden oldu. Asgari ücret artışında %10-20 vergi oranı öne çıkarken, 750 liraya yaklaşan SGK primi devlet tarafından karşılanırken, asgari ücrete dahil edilerek 5.000 liraya yükseltildi.

Sürekli fiyat artışları, yükselen enflasyon ve yüksek yaşam maliyetleri vatandaşların satın alma gücünün düşmesine neden oldu. Bu durum, Temmuz ayında asgari ücreti daha da yukarı çekti. Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, halkın yükselen enflasyon karşısında ezilmeyeceğini söyledi. Sözler, asgari ücretin daha da yükseltilmesi için bir sinyal olarak yorumlandı.

Asgari ücrete 750 TL SGK PREMIUM eklenebilir

Eklenme konusu gündemin üst sıralarında yer alırken, tablodaki formüle göre Temmuz ayında asgari ücretin 5.000 TL'yi geçmesi bekleniyor. Sonuç olarak, asgari ücret %10-20 oranında artırılmıştır. 750 liraya yakın olan SGK priminin devlet tarafından karşılanarak bu tutarın asgari ücrete dahil edilerek 5 bin liraya çıkarılması da seçenekler arasında yer alıyor.

BEKLENTİLER, ZAM ORANININ YÜZDE 10-20 ARALIĞINDA OLMASI YÖNÜNDE

Öte yandan asgari ücrete yapılacak zam oranında, 4 Temmuz'da açıklanacak haziran ayı enflasyonu ile birlikte ortaya çıkacak olan 6 aylık enflasyon verisi de belirleyici olacak. Beklentiler, zam oranının yüzde 10-20 aralığında olacağı yönünde.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.