1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Arsenik Soluyan Canlıların İzi Bilim Dünyasını Şaşırttı
Arsenik Soluyan Canlıların İzi Bilim Dünyasını Şaşırttı

Arsenik Soluyan Canlıların İzi Bilim Dünyasını Şaşırttı

Her geçen gün yeni keşiflere kapı açan bilim dünyasında bu sefer de arsenik soluyup hayatta kalan canlılar keşfedildi.

A+A-

Su ayılarından sonra şimdi de arsenik soluyan canlıların izi bilim dünyasını şaşırttı. Pasifik Okyanusu’nda tespit edilen bu canlıların izine rastlanırken, zehirli olan arsenik maddesine dayanıklıkları şaşırttı. Antik dönemden kaldığı tahmin edilen ve günümüzde hala kullanılan arsenik gibi zehirli maddeleri soluyarak hayatta kalabilen bu canlı kalıntısı küresel ısınmaya ışık tutabilir. İklim değişikliklerine karşı canlıların nasıl yaşamlarını sürdüreceklerini ifade eden kalıntıların oksijen seviyelerinin azalmasına karşı tepkileri ortaya çıkıyor.

Hiç Oksijen Bulunmuyor

Pasifik Okyanusu’nun Meksika bölümünde bulunan canlıların hiç oksijensiz hayatta kalabildikleri ortaya çıktı. Oksijensiz su bölgesinde nitrojen ve sülfür soluyarak yaşayan bu küçük canlılar, arsenik soluyan mikroplar olarak tespit edildi. Toplanan örnekleri inceleyen bilim insanları gezegenlerde dünya dışı yaşamı incelerken kaynak olacak bu araştırmayı heyecanla takip ediyor.

Kimyasal tepkimelerle okyanustaki oksijensiz bölgelerin yaşamını açıklamaya yardımcı olacak çalışmalar, iki genetik güzergah aracılığıyla çalışmaların yapılabilmesini olanak sağlıyor. Özellikle arsenite olma süreçlerinin tespit edilmesi diğer dünya dışı alanlardaki yaşam hakkında ipuçları verebilir. DNA analizlerinde yaşamı sürdürmek için iki temel gen olduğu ortaya çıktı. Su altındaki oksijenin azalması durumuna karşı ekosistemlerin uyum sağlayabileceği ortaya çıktı. Güvenilir çözümler bulmak isteyenler için günümüzde oldukça popüler olan bu yöntemlerle yeni yaşamlar keşfediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.