Altın fiyatlarında son durum! İslam Memiş Altın Fiyatlarını Yorumladı: Alıntın Alınmalı Mı, Satılmalı Mı?

Altın fiyatlarında son durum! İslam Memiş Altın Fiyatlarını Yorumladı: Alıntın Alınmalı Mı, Satılmalı Mı?

Uyarı geldi. Doğru bir zaman değil. Son zamanlarda meydana gelen kuyumcularda oluşan hareketliliklerden dolayı vatandaşlar araştırmaya devam ediyor. Altın fiyatlarında ciddi anlamda düşüşler dikkatleri çekiyor.

Peki bu dönemlerde altın almak için doğru bir zaman mı yoksa satmak için mi doğru olacak? Gram altın son günlerde ne kadar fiyatlar ile satışa sunulurken Cumhuriyet, ons altın, kapalı çarşı altın fiyatları ne kadar olacak? Gümüş üzerinde düşme devam edecek mi? Merak edilen tüm detayları sizler için derledik…

Cumhuriyet altınında tarihin en zirvesi…

İki hafta zaman öncesine dönülecek olduğu zaman gram altın fiyatları adeta Cumhuriyet döneminin en yüksek seviyelerine kadar çıkarak 540 TL seviyesine kadar çıktı. 7 Kasım tarihi ile bir anda meydana gelen düşüş ile 92 TL değer kayıp etmesi dikkatleri çekti.

Merkez bankasının faiz oranlarındaki karar nasıl bir etkileşim meydana getirdi?

19 Kasım tarihinde meydana gelen altın seviyesi 448 TL durumlarına kadar gerilemelere kadar geldi. Gram altın üzerinde yüzde yirmi oranları ile bir değer kaybı meydana geldi. Merkez bankasından geçtiğimiz günlerde açıklanan faiz oranlarının yüzde 3,5 oranlarında olması değer kayıplarına neden oldu. Bugün gün içinde altın biraz da olsa toparlanma isteğinde hareket ediyor.

Yatırımcıların yüzlerini güldürmeye devam edecek

Gram altın / TL baz bandı ile meydana gelen değişmelerden dolayı düşüşlerin kısa vadeli olacağını ve kalıcı olmayacağının düşünülmesi dikkatleri çekiyor. İlerleyen üç aylık süreç içerisinde yine gram altın / TL fiyat üzerinde yatırımcıların yüzlerini güldürmek için daha çok artış göstereceği tahmin ediliyor.

Peki, neden oluyor?

Yine ABD ve Avrupa kapsamında yeni teşvik paketleri ile alakalı olarak açıklamaların gelmesi bekleniyor. Mali destek programlarının bekleniyor olmasının yanı sıra uluslar arası piyasalar arasında altının ons fiyatlarının tekrar 2 bin dolar üzerine kadar artış göstereceği tahmin ediliyor. Hal böyle olunca vatandaşlar bu düşüş durumlarını değerlendirme adımları atılırsa çok doğru bir karar verilmiş olacak. Yani gram altın / TL konusunda her ne kadar 92 TL kayıp meydana gelmiş olsa bile artışlar meydana gelecek. Çeyrek altın üzerinde 124, cumhuriyet altını üzerinde 542 TL kayıp biliniyor. En çok da gümüş üzerinde bir anda meydana gelen düşüş dikkatleri çekmeye devam ediyor. 7 ila 10 TL seviyelerine kadar artış gösteren gümüş en son 5,74 TL seviyesine kadar indi. Değerli maden ve emtia arasında olunan gümüş kapsamında alımlara devam edilmesi öneriliyor.

Kapalı çarşıdaki fiyat farkları nasıl olacak?

Kısa vadeli bir şekilde meydana gelen düşüşler sırasında vatandaşlar yoğun bir şekilde altın taleplerine devam ediyor. Kapalı çarşı piyasaları üzerinde işçilikler de bu kapsamda artış gösterdi. Bu durumlar da dikkate alınarak hareket edilmesi gerekiyor. Ekran fiyatları ile kapalı çarşıda yer alan fiyatlar arasında 3 TL fark bulunuyor. Çeyrek altın için 17 TL olurken cumhuriyet altın için de 37 TL bir işçilik farkı geliyor. Yoğun talepler ile beraber bu durum bir hafta daha devam edecek.

Doğru bir zaman değil…

Vatandaşlar bu düşüş süreçlerini satım için değil alım için değerlendirmeyi tercih etmeli. Satmak için asla doğru bir zaman değil. Elinde altınları olan vatandaşlar biraz daha düşerse diye kesinlik ile satmamaları gerekiyor. Uluslar arası piyasalar üzerinde tekrar altın ons fiyatları için toparlanma süreçlerinin geleceği unutulmamalıdır. s

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.