1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Aile Bakanlığı bayramdan önce hesaplara 627 TL hesaplara yatıracak! e-Devletten başvurular açıldı!
Aile Bakanlığı bayramdan önce hesaplara 627 TL hesaplara yatıracak! e-Devletten başvurular açıldı!

Aile Bakanlığı bayramdan önce hesaplara 627 TL hesaplara yatıracak! e-Devletten başvurular açıldı!

2022 yılında asgari ücret ve asgari emekli maaşının artmasıyla birlikte devletin ihtiyaç sahiplerine ödediği miktarın da arttığı anlaşılıyor. Ödemelerden biri de sigortalıların hak sahiplerine ödenen dul ve yetim aylığıdır. Ödemelerin Temmuz ayında Kurban Bayramı öncesinde hesaba yatırılacağı söyleniyor. Bu ödemeler nasıl alınacak? gereklidirAile ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından

A+A-

2022 yılında asgari ücret ve asgari emekli maaşının artmasıyla birlikte devletin ihtiyaç sahiplerine ödediği miktarın da arttığı anlaşılıyor. Ödemelerden biri de sigortalıların hak sahiplerine ödenen dul ve yetim aylığıdır. Ödemelerin Temmuz ayında Kurban Bayramı öncesinde hesaba yatırılacağı söyleniyor. Bu ödemeler nasıl alınacak?

GEREKEN ŞARTLAR!

Aile ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından hak sahiplerine sağlanan hibelerden yararlanmak isteyenler için bazı şartlar aranır. Bu kriterlere uymayanlar parayı alamayacaktır. Gerekli koşullar şu şekilde paylaşılmıştır:

İlk olarak, ölüm gününde ölen sigortalı eşinizle resmi olarak evli olmanız gerekir.

Ölen eşin ölüm aylığı alabilmesi için gerekli sigorta ve prim koşullarını sağlaması gerekir.

Sağ kalan eş, emeklilik hakkı varken yeniden evlenemez.

Ayrıca eşlerin kendi sigortaları nedeniyle herhangi bir geliri veya maaşı olmamalıdır.

Bu şartları yerine getiren vefat etmiş sigortalının eşine %50 oranında; aylık bağlanmış çocuğu bulunmaması halinde ise %75 oranında maaş bağlanıyor.

BAŞVURU DETAYLARI

Dul ve yetim aylığı başvuruları vefat eden sigortalının bağlı olduğu sigorta hizmet koluna göre farklı adreslere ve farklı yöntemlerle yapılıyor. Vatandaşlar e-Devlet üzerinden de başvuru yapabilir. e-Devletten yapılacak başvurular için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) alt hizmetlerinde yer alan “Ölüm Yardımı ve Dul / Yetim Aylığı Talebi” hizmetini kullanmak gerekiyor.

EN DÜŞÜK ÖDEME 627 TL OLUYOR

Yapılan son zam ardından en düşük dul ve yetim aylığı 627 lira olurken, en yüksek maaş 15 bin 55 liraya yükseldi. Dul ve yetim aylığına temmuz ve ocak aylarında olmak üzere yılda iki defa zam yapılıyor. Henüz 6 aylık enflasyon farkı netleşmese de piyasanın beklentisi yüzde 38,5 oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.