1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. AB’den Ekonomik Yaptırımlar Geliyor!
AB’den Ekonomik Yaptırımlar Geliyor!

AB’den Ekonomik Yaptırımlar Geliyor!

Türkiye’nin Akdeniz’de ki doğalgaz sondaj çalışmalarından rahatsız olan AB Türkiye ile ilgili çoğunluğu ekonomi ile ilgili yaptırım yapmaya hazırlanıyor.

A+A-

Türkiye'yi son derece haksız ve hiçbir yasla dayanağı olmadan doğalgaz sondaj çalışmaları sebebiyle Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesindeki haklarını çiğnemekle suçlayan AB, yaptırımlara izin anlamı taşıyanyasal çerçeveyi onayladığı belirtiliyor.AB dışişleri bakanları, Kıbrıs açıklarında doğalgaz sondaj çalışmaları gerçekleştiren Türkiye'ye karşı ekonomik yaptırımlar için fikir birliğine vardıkları belirtiliyor.

Seyahat yasakları ve varlıkların dondurulması gibi ekonomik içeriğe sahip yaptırım listesine, yaptırım öngörülen kişilerin adlarının ise tespit edildikten sonra ekleneceği ifade ediliyor.Dışişleri bakanlarının yaptırım ile ilgili açıklamalarında, Türkiye’ye faaliyetlerini biran önce durdurması ve Kıbrıs’ın kıta bütünlüğünü çiğnemeyi bırakması gerektiği belirtiliyor.

Türkiye Geri Adım Atmıyor

Türkiye ise kendisine yönelik tüm yaptırım tehditlerine rağmen geri adım atmamakta ve haklı sondaj çalışmalarına devam etmekte kararlı olduğu görülüyor. Bu doğrultuda hem Türkiye hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin haklarını korumakta kararlı olan tüm engellemelere rağmen bölgede ki sondaj çalışmalarını artırarak devam ettiriyor. 10 yeni sondaj kuyusunun daha açılacağı bilgisi paylaşıldığı görülüyor.

AB tarafından yapılan yaptırım tehditlerinin ekonomi çevrelerinde çok önemsenmediği ve sadece döviz fiyatlarında cüzi bir artışa neden olduğu görülüyor. Önümüzdeki dönemde ise bölgede yaşanan gerginliğin daha da artabileceği belirtiliyor. Bölgede çok büyük rezervlerin olduğu tahmin ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.