1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 8 yıl erken emeklilik müjdesi geldi! Hemen başvurabilirsiniz!
8 yıl erken emeklilik müjdesi geldi! Hemen başvurabilirsiniz!

8 yıl erken emeklilik müjdesi geldi! Hemen başvurabilirsiniz!

Erken emekli olmak isteyenler için büyük fırsat geldi. İşte 8 yıl erken emekli için yapmanız gerekenler...

A+A-

Erken emekli olabilirsiniz İşte detaylar 2000’den önce oda ve vergi kaydı olanların SGK tarafından otomatik olarak sigortalı olması gerekiyordu. 2000 ve 2008’de çıkan yasalar bu kişilerin geriye dönük borçlanmasını ortadan kaldırdı. Bu hakların geri alındığı Yargıtay kararları mevcut. Siz de bu yolla hakkınızı arayabilirsiniz. 

Bu konuda yasal bir çalışmanın yapıldığı da gelen bilgiler arasında. 4 Ekim 2000’den önce ‘bir gün dahi’ Bağ-Kur tescili olan esnaf, 20 Nisan 1982’ye kadar tescilini geriye götürebilir. Yeter ki sigorta tescili olduktan sonraki dönemlerle ilgili vergi kaydı veya şirket ortaklığı olsun. O da kaydı olanlar da sigortasını 22 Mart 1985’e kadar çekebilir. 4 Ekim 2000’den sonra Bağ-Kur tescili olanlar 2000 öncesi işletilemiyor.

2000’den önce esnaf olduğu halde, 4 Ekim 2000’e kadar Bağ-Kur’a kayıt ve tescilini yapmış oldurmayanların sigorta hak ve yükümlülüğü, 4 Ekim 2000’den itibaren başlatılıyor. 1 Ekim 2008’den önce Bağ-Kur tescili olanlar da 4 Ekim 2000’e kadarki sürede vergi mükellefi yada odaya kayıtlı ise Bağ-Kur’unu geriye götürebilir. Bağ-Kur’u silinmişse de aktif hale getirilebilir. 

Bu tarihlerde tescil yapmış oldurmayanlar için ise son şans 1 Ekim 2008. Çok sayıda esnafın, daha önce sağlanan geriye dönük borçlanma imkanından ekonomik sorunları nedeniyle faydalanamadığını belirten Palandöken, şunları kaydetti: “Esnafın gözü kulağı, vergi ve oda kaydı dikkate alınarak geriye dönük borçlanma hakkı sağlayacak yeni bir yasal düzenlemede. Emeklilik yaşı gelen sadece 2000 yılından önce Bağ-Kur’a kayıt yapmış oldurmayan esnafın oda ve vergi kayıtları dikkate alınsın.” Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada emeklilik yaşı gelen sadece 2000 yılından önce Bağ-Kur’a kayıt yapmış oldurmayan esnafın oda ve vergi kayıtlarının dikkate alınmasını istedi. Şu ana kadar hiçbir Bağ-Kur kaydı olmayan esnaf ve sanatkarlar, vergi ve oda kaydıyla 1 Ekim 2008’den adım atmak koşuluyla sigortalı olabilir. 

Diğer bir deyişle bugün itibarıyla yaklaşık 8 yıl kazanması mümkün. Örneğin: 1 Mayıs 2005’te vergi mükellefi olarak kasaplığa başlayan ve vergi kaydı idame eden Enes Bey, bugüne kadar Bağ-Kur kayıt ve tescil yaptırmadıysa, SGK’ya başvurduğunda 1 Ekim 2008’den itibaren sigortalı olabilir. İşte 8 yıl erken emekli olma fırsatı 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler