1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 8 Maaş Birden Alabileceksiniz! 30 Gün Şartına Uymak Gerekiyor..
8 Maaş Birden Alabileceksiniz! 30 Gün Şartına Uymak Gerekiyor..

8 Maaş Birden Alabileceksiniz! 30 Gün Şartına Uymak Gerekiyor..

Haksız yere işten çıkartılan kişilere müjdeli haber geldi. İşten çıkan vatandaşların mağdur olmamaları için güvenceleri bulunmaktadır. Eğer yasal bir gerekçe bulunmadan işten çıkartıldıysanız 8 maaşa kadar tazminat alabileceksiniz…

A+A-

Haksız yere işten çıkartılan kişilere müjdeli haber geldi. İşten çıkan vatandaşların mağdur olmamaları için güvenceleri bulunmaktadır. Eğer yasal bir gerekçe bulunmadan işten çıkartıldıysanız 8 maaşa kadar tazminat alabileceksiniz…

Kıdem tazminatı, ayrımcılık tazminatı, ihbar tazminatı gibi tazminatlar sadece bazıları. Yasal güvenceler arasında bulunan bu tazminatlar eğer haksız işten çıkartılırsanız alabileceksiniz. Aynı zamanda bu tazminat ile beraber işinize geri dönebileceksiniz. İşten çıkartılan bir vatandaş belirli şartlar altında işe geri dönebilecekler. Bunun yerine kişiler isteğe bağlı tazminatta alabilecekler.

Geçerli Bir Sebep Olması Şartı

Yasalarda belirtilen kanunlar kapsamında iş yerleri 30 veya daha fazla işçi çalıştırıyorsa, kişiler en az 6 aylık bir çalışma süresi gerçekleştirmişse, iş sözleşmesi yapıldıysa ve bu sözleşme feshedildiyse, kişilerin işten ayrılma sebebi işyerinin geçerli bir sebebine dayanmak zorundadır. Bu duruma göre işveren kişiler sizleri işten çıkartmışlarsa mutlaka bir yasal sebebi bulunması gerekmektedir. Eğer herhangi bir sebep yoksa ve şartlara uyuyorsanız tazminat alabilir veya işe geri dönebilirsiniz.

Şartlara Uyanlar İşe Geri Dönebilir

Eğer belirtilen şartlara uyuyorsanız işe geri dönebilirsiniz. Öncelikle işyerinizde işe başladığınıza dair bir iş sözleşmesi yapılmalıdır. İşçilerin çalıştığı yerde bir iş sözleşmesi yapmış olmak ve aynı zamanda sigortalı olarak çalışıyor olmanız gerekmektedir. İşçilerin çalıştığı yerde en az 6 ay çalışmış olmaları gerekmektedir. İşe başladığı tarihten itibaren kişiler, deneme süreci de dahil 6 ay çalışmalıdırlar. Çalışılan işyerinde bulunan işçi sayısı en az 30 olmalıdır. Aynı zamanda işveren kişinin farklı şubeleri varsa orada çalışan kişilerde ele alınabilir.

30 Gün Şartına Dikkat

Tüm bu şartlar ile beraber eğer işten çıkarıldıysanız 30 gün içerisinde bir arabulucuya giderek geri dönüş başvurusu yapmalısınız. Eğer 30 günü geçirirseniz başvurunuz olumsuz sayılabilir. Bu yüzden dava açma hakkınız sona ermeden önce mahkeme ve dava işlerinizi halletmelisiniz.

İşten sebepsiz yere çıkartmak olmaz, işveren işten çıkartıyorsa belli bir şarta veya sebebe uyması gerekmektedir. Eğer kişiler iş yerinde kavga ettiyse veya kurallara aykırı hareket yaptıysa bu tarz durumlar haklı sebepler olmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.