1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 4D'li taşeron işçiler için ilave tediye ödemelerinde son durum açıklandı!Seyyanen zam konusunda beklenen karar alındı mı?
4D'li taşeron işçiler için ilave tediye ödemelerinde son durum açıklandı!Seyyanen zam konusunda beklenen karar alındı mı?

4D'li taşeron işçiler için ilave tediye ödemelerinde son durum açıklandı!Seyyanen zam konusunda beklenen karar alındı mı?

4D'li taşeron işçiler için son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Uzun zamandır araştırmaların devam ettiği kamu işçileri ve 4D'li taşeron işçiler için 4. taksit tediye ödemelerinin ne zaman yapılacağına dair tarihler de belli oldu.

A+A-

İkramiye ödemeleri olarak da yer alan tediye ödemeleri için çalışanlar kapsamında yapılacak olan ödemelerin tarihleri de belli oldu. Peki kadrolu yaşama geçen 4D'li taşeron işçiler için ödemeler ne zaman olacak ve seyyanen zamları gelecek mi? Seyyanen zam ve tediye ödemeleri hakkında merak edilen tüm detaylar…

Kadrolu yaşama geçen 4D'li taşeron işçiler için seyyanen zam oranları gelecek mi soruları çok merak ediliyor. 2020 yılı içinde yapılan dört taksit ödemesi ile tediye ödemelerinin ilk üç taksiti ödendi. İlk ödemeler 31 Ocak tarihinde yapılmasının ardından ikinci ödemeler Mayıs, üçüncü ödemeler de Temmuz ayı içerisinde gelmişti. Son ödemelerin ne zaman olacağı da merak edilirken beklenen tarih resmi gazete içerisinde yayına alındı. Kadrolu yaşama geçen 4D'li taşeron işçiler seyyanen zamları ve tediye ödemeleri hakkında merak edilen tüm detaylar…

2020 4D'li taşeron işçiler için 4. tediye ödemeleri ne zaman yapılacak?

4D'li taşeron işçiler için yapılacak tediye ödemelerinin son tarihi belli oldu. Vatandaşlar için yapılacak ödemelerin son taksiti de 14 Aralık tarihinde yapılacak. 900 bin üzerinde yer alan 4D'li taşeron işçiler için ödemeler de o tarihte hesaplara yapılacak.

Tediye ödemeleri ne kadar yapılacak?

4D'li taşeron işçiler için yılda toplam dört taksit ile 52 günlük olarak yapılan tediye ödemelerinin her taksiti 13 günlük olarak veriliyor. Verilen ücretler üzerinden damga vergisi, SGK prim ve gelir vergilerinin kesintilerinin ardından kalan kısımlar hesaplara yatar. Asgari ücret ile çalışma hayatına devam eden bir vatandaş için yapılan 52 günlük tediye ödeme miktarı da 3646 TL olarak hesaplanmıştır.

İlave tediye ödemesi nedir?

6772 sayılı kanun kapsamında kamu ve 4D'li taşeron işçiler için yapılan 52c gün değerindeki tediye ödemeleri hüküm altına alınarak yapılmaya devam ediliyor. Kanun ile güvence altına alınan bir hak olmasının yanı sıra tüm kamu işçileri için bu haklar maalesef ki verilmiyor.

Genel yönetmelik kapsamında yer alan kamu ve 4D'li taşeron işçiler için yapılan ödemeler belirli kesimlere yapılır. Bu kesimler;

  1. 6772 sayılı kanun ile beraber devlet ve ona bağlı olarak çalışma hayatına devam eden müesseselerde olanlara
  2. Kamu iktisadi teşekkülleri olarak görev alanlar için
  3. Genel ve katma bütçeli olarak yer alan kurumlar için
  4. Özel bütçeli olan idareler için
  5. Sermayesinin yarısından daha fazlası devlete ait olarak yer alan kurum ve kuruluşlar
  6. Belediye ve özel idare içerisinde hizmet akdi ile çalışma hayatına devam edenler yararlanma haklarına sahiptir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.