1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 2022 Asgari ücret Fiyatları belli oldu! Son Dakika Engelli ve işsizlik aylıklarına ne kadar olacak?
2022 Asgari ücret Fiyatları belli oldu! Son Dakika Engelli ve işsizlik aylıklarına ne kadar olacak?

2022 Asgari ücret Fiyatları belli oldu! Son Dakika Engelli ve işsizlik aylıklarına ne kadar olacak?

2022 Asgari ücret belli oldu! Engelli ve işsizlik maaşlarına ne kadar yansıyacak! Asgari ücret mensupları ilgilendiriyor olsa da toplumsal güvenliğe mevzu hemen hemen bütün işlemler asgari tutara nazaran belirleniyor 2022 Asgari ücret belli oldu! Engelli ve işsizlik maaşlarına ne kadar yansıyacak! Buna bakılırsa asgari ücretteki yüzde 50’lik artış sosyal emniyet ile alakalı tüm alanlara da yansıdı

A+A-

2022 Asgari ücret belli oldu! Engelli ve işsizlik maaşlarına ne kadar yansıyacak! Asgari ücret mensupları ilgilendiriyor olsa da toplumsal güvenliğe mevzu hemen hemen bütün işlemler asgari tutara nazaran belirleniyor. 2022 Asgari ücret belli oldu! Engelli ve işsizlik maaşlarına ne kadar yansıyacak! Buna bakılırsa asgari ücretteki yüzde 50’lik artış sosyal emniyet ile alakalı tüm alanlara da yansıdı.

 Yeni asgari ücretle beraber; doğum ve askerlik borçlanmasından işsizlik maaşına, genel esenlik sigortası priminden isteğe bağlı sigortalılık ödemelerine, bireysel emeklilik sistemi kesintilerine kadar bütün ödemeler de değişti. Peki, 2022’de neler değişti? Noyan Doğan yazısında tek tek açıkladı.
Tazminat tavanı arttı

Kıdem Tazminatı: 2022 ile beraber kıdem tazminatı da arttı. İşveren, çalışana, her bir yıl için 30 günlük, şu demek oluyor ki bir aylık, giydirilmiş brüt ücret ücretinde tazminat ödemek zorunda.

Toplam kıdem tazminatı ise çalışanın son almış olduğu aylık giydirilmiş brüt ücretin, işyerinde çalışılan yılla çarpılması ile hesaplanıyor. Kıdem tazminatı senede iki kez, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafınca piyasaya sürülen talimatname ile belirleniyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı 2022 yılı ocak-haziran dönemi Mali ve Sosyal Haklara yönelik genelgeyi yayımladı.

Buna bakılırsa de 2022’nin ilk yarısında uygulanacak kıdem tazminatının tavanı yüzde 27.9 artırılarak, 10.569 liraya çıkartıldı.

İşsizlik Maaşı: Çalışanın adına son 4 ay içinde SGK’ya bildirilen prime esas hasılat dikkate alınarak işsizlik maaşı hesaplanıyor. Sigortalının yaklaşık brüt kazancının yüzde 40’ı kadar maaş ödeniyor. En fazla işsizlik ödeneği ise aylık brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemiyor. 2022 yılında en düşük işsizlik maaşı 2.137 lira, en yüksek işsizlik maaşı ise 4.272 lira olacak

Sağlık Primi: Yeni sene ile birlikte Genel Sağlık Sigortası (GSS) için ödenecek prim de değişti. Aynı hanede yaşayan aile arasında kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinin altında olanlar her yıl olduğu gibi gelir testine girecek ve gelirlerinin düşük olduğu tescil edilirse GSS primlerini devlet karşılayacak.

Geliri asgari ücretin üçte birinin üzerinde olanlar asgari ücretin yüzde 3’ü üzerinden GSS primi ödüyor. 2022 senesinde genel sıhhat sigortası için aylık 150,12 lira, senelik da 1.801 lira prim ödenecek.
Bağkur'lu ne ödeyecek?

İsteğe Bağlı Sigorta: Zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek biçimde çalışmayan, sigortalı olarak çalışmakla beraber ay içinde 30 günden az çalışan ya da tam gün çalışmayanlar, malullük ve yaşlılık aylığı almayanlar isteğe bağlı sigortalı olabiliyor.

İsteğe bağlı sigortalılıkta ödenecek prim kişiye bağlı. Ancak muayyen bir sınırlama var. En az brüt asgari ücretin yüzde 32’si, en çok da tekrar brüt asgari ücretin 7.5 katının yüzde 32’si kadar. 2022 senesinde isteğe bağlı sigorta yaptıracaklar aylık minimum 1.601 lira prim ödeyecekler.

Primlerini yüksekten ödemek isteyenler ise 2022’de en oldukca 12.009 lira yatıracaklar. Bağ-Kur sigortalarının 2022’de aylık prim tutarı ise 1.726 lira olurken, 5 puanlık prim indiriminden yararlananlar için aylık prim tutarı 1.476 lira oldu. Tarım Bağ-Kurluların ise 2022’de ödeyecekleri prim tutarı 1.668 lira oldu.

Askerlik, Doğum Borçlanması: Yeni yılla beraber hanım çalışanlar için doğum, erkek çalışanlar için de askerlik borçlanması için ödenecek tutarlar da arttı.

Borçlanma karşılığında ödenecek en düşük meblağ asgari ücretin yüzde 32’si, en yüksek meblağ da asgari ücretin yüzde 32’sinin 7,5 katı.
2022’de en düşük borçlanma için ödenecek tutar günlük 53.38 lira, aylık 1.601 lira oldu. Tavandan borçlanma yapacaklar ise günlük 400.32 lira, aylık 12 bin lira ödeyecekler.

BES Kesintileri: 45 yaş altı çalışanların işverenleri tarafından Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) dahil edilmesine imkan tanıdığı olan otomatik BES’te maaşlardan yapılan aidat ücreti da arttı. Çalışanların her ay brüt maaşlarından yüzde 3 kesilerek, BES’e aktarılıyor. 2022 senesinde asgari ücretli bir çalışanın aylık maaşından 150,12 lira BES kesintisi yapılacak.

Yaşlılık ve Engelli Aylığı: 65 yaşını doldurmuş, hiçbir toplumsal güvencesi ve herhangi bir geliri olmayan kişilere ödenen 65 aylığının 2022’de hem ücreti artacak aynı zamanda yararlanma koşulu değişecek. Aylıktan yararlanabilmek için gelirin asgari ücretin aylık net ücretinin üçte birinden az olması gerekiyor. Buna göre 2022 senesinde aylık geliri 1.417 liranın altında olanlar yaşlılık aylığı alabilecek.

65 yaş aylığı işyar maaş katsayısındaki artışa nazaran belirleniyor. Buna gore 2022 senesinde yaşlılık aylığı 1.131 liraya çıkacak. Yeni senede engellilere ödenen maaşlar da engellilik durumuna bakılırsa 865 lira ile 1.298 lira arasında değişecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.