Türkiye İçin Obezite Riski Artıyor!

Türkiye İçin Obezite Riski Artıyor!

Son yapılan araştırmalara göre Türkiye’de ki sağlık sorunları arasında obezitenin hızla yükselerek en önemli sağlık riskleri arasında ilk 3 sıraya yükseldiği görülüyor.

Dünya genelinde Obezite en önemli sağlık sorunları arasında yer alırken ülkemiz içinde bu sorunun giderek kritik bir noktaya geldiği görülüyor. Yoğun çalışma temposu, dengesiz beslenme, az hareket etme, stres, fastfood tarzı beslenmenin yaygınlaşması ile birlikte ülkemizde obezite sorunun giderek arttığı görülüyor. 

Her 10 kişiden dördünde görülen obezite kişilerin sadece fiziki anlamda değil sosyal ve psikolojik olarak da yıpranmasına ve verim kaybetmesine neden oluyor.  Dünya genelinde obeziteye bağlı iş kaybı oranını oldukça artması ülke ekonomilerini derinden etkiliyor. Bu anlamda obezite sadece kişileri değil ülke ekonomileri içinde büyük bir tehdit oluşturuyor.

Türkiye’de Artış Hızı Azalsa da Yeterli Değil

Türkiye son yıllarda obezite riskinin daha çok farkına vardığı görülüyor. Bu doğrultuda sağlık bakanlığının obezite ile savaşmak amacıyla çok çeşitli programlar ve bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştirdiği görülüyor. Son yapılan araştırmalarda Türkiye’de obezite artış hızı yavaşlasa da hala büyük bir risk oluşturuyor. Meksika’dan sonra obezite sorunun en büyük potansiyel tehlikelerden biri olduğu ülkelerden biri durumdayız.

Ayrıca obezitenin yavaş yavaş ekonomiyi de etkilemeye başladığı görülüyor. 2020 yılından itibaren Sağlık Bakanlığı tarafından obezite ile ilgili yoğun bir mücadele yılı olacağı ve bilinçli beslenmenin ön plana çıkarılmasının planlandığı belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.