Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Tüm Ayrıntılar

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Tüm Ayrıntılar

Tüp bebek girişiminde bulunarak, çocuk sahibi olma amacı güden çiftleri sosyal medyadan ya da basından sıklıkla görebilmek mümkün oluyor. Ancak bu tip bir tıbbi işlemin ne şekilde gerçekleştiği bilinmiyor. Bu konudaki bilgileri haberimizin detaylarından ö

Tüp bebek yöntemi doğal yollardan çocuk sahibi olmayan çiftlerin en sık kullandıkları yöntem olarak bilinmektedir. Bu tedavi seçeneği bazı çiftlerde tek denemede başarılı olsa da bazıları için uzun yıllar sürebilen bir metottur. Anne adayının hamile kalmasına dair sonuç alıncaya kadar bu tedavilerin yılda birkaç kez olmak üzere tekrarlandığı ifade edilmektedir.

Tüp bebek süreci kadın ve erkek üreme hücreleri dahilinde yapılan bir işlem olarak tanımlanmaktadır. Yapay döllenme laboratuvar ortamında gerçekleştirilerek; yumurta ve sperm hücrelerinden meydana getirilen embriyonun anne rahmine yerleştirilmesi süreci olarak adlandırılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir

Bebek sahibi olmak isteyen anne ve baba adayları, bu konuda doğal yollardan aradıkları sonuçlara ulaşamıyorlarsa, tıbbi destek alabilmektedirler. Vücudun dışında embriyo oluşumu ve geliştirilmesi son derecede ciddi bir süreç olarak görülmekte ve işinin ehli sağlık personelleri tarafından hayata geçirilmektedir.

Laboartuvar ortamında gerçekleşen döllenme sürecinde oluşan embriyo hemen anne rahmine konulmamaktadır. Embriyonun ilk bölünme işlemlerini gerçekleştirmeye bağlı olarak gelişmesi sonrasında anne rahmine dahil edilmesiyle tamamlanan bir tıbbi süreç olarak ifade edilmektedir.

Tüp bebek tedavisi ile hamile kalmak isteyen kadınların, doğal hamilelikten herhangi bir farkı olmadan 9 aylık bu süreci tamamlayabilmeleri mümkündür. Tüp bebek yöntemiyle doğal yollardan hamile kalma arasındaki tek fark; embriyoların dış ortamda gelişiyor olmasının bu tedavi içerisinde izlenen bir yol olmasından ibarettir.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır

İstatistiklere göre toplumda %15 oranında bebek sahibi olamayan çiftler bulunduğu ifade edilmektedir. Ancak bu çiftlerin hepsine tüp bebek tedavisi uygulamak söz konusu değildir. Tüp bebek için uygun olan anne adaylarına bu tedavi işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Tüp bebek tedavisi kapsamında var olan faktörler tedavi altına alınacak olan çiftlerin belirlenmesinde önemli bir etken olarak görülmektedir. Bu faktörler üç ana grupta incelenebilmektedir. Kadınlara bağlı, erkeklere bağlı ve her iki tarafa da bağlı olan kriterler baz alınarak; tüp bebek tedavisi uygulanıp uygulanamayacağı yönünde kararlar verilmektedir.

Kadınlara bağlı faktörler arasında;

  • Rahme giden damarların tıkalı olması
  • Yumurtalama durumu bozuklukları
  • Rahim bozuklukları
  • Kistler

Erkeklere bağlı faktörler;

  • Sperm sayısının az olması
  • Sperm hareketinin az olması
  • Sperm kalitesinin düşüklüğü

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürüyor

Tüp bebek tedavisi ortalama olarak 2 hafta kadar sürmektedir. Bu süreç sonrasında tüm tedavi işlemleri gerçekleştirilerek; embriyo transferi ile sonlandırılan bir durum olarak görülebilmektedir. Ancak bu tedavi hakkında net bir tarih almak için tedavi öncesinde doktorlarla tüm detayları konuşmak önemli bir durum olarak adlandırılmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.