1. HABERLER

  2. EMEKLİ

  3. Resmi Gazete’de Yayınlandı! Emekli Yaşı Düşürüldü, Milyonlarca Kişi Direkt Emekli Olacak!
Resmi Gazete’de Yayınlandı! Emekli Yaşı Düşürüldü, Milyonlarca Kişi Direkt Emekli Olacak!

Resmi Gazete’de Yayınlandı! Emekli Yaşı Düşürüldü, Milyonlarca Kişi Direkt Emekli Olacak!

SGK kapsamında sigortalı istihdam eden vatandaşlar çalışma hayatlarının sonunda ne zaman emekli olacaklarını merak ediyor. Sosyal güvenlik sisteminde gelen bilgilere göre belirli şartlara uygun vatandaşlar borçlanma yöntemi sayesinde erkenden emekli olma haklarının sahibi olacaklardır.

A+A-

Prim borcu olan vatandaşlar borçlanma sayesinde eksik primleri kapatabilecekleri gibi, prim borcu olmayan vatandaşlar yaş hadlerinden indirim yapabilecekler. Bu sayede 49 ila 51 yaşında erkenden emekli olma şansları gelecek. Peki, kimler hangi şartlar ile erkenden emekli olacaklar?

Hangi mesleklerde erken emeklilik fırsatları sunulacak?

  • Su altında çalışanlar,
  • Emniyet ve MİT mensubu,
  • İtfaiyeci,
  • Gazeteci,
  • Madenci,
  • Demir-Çelik İşçileri
  • TSK görevlileri çalıştıkları mesleklerin yıpratma oranlarına göre 60 ila 180 gün arasında erkenden emekli olabilecekler. Yıpranma payları ile indirim hadlerinden yararlanabilecekler.

Eğer vatandaşlar prim borcu varsa yıpranma payı sayesinde prim borçlarını ödeyebilecekleri gibi, prim borcunu tamamlayan vatandaşlar üç yıla kadar yaş hadlerinden indirime gidebilirler.

Staj sigortası ile erken emeklilik…

Staj sigortası ile erken emeklilik isteyen vatandaşlar için artık fırsatlar geliyor. Staj sigortası sayesinde vatandaşlar 1 ila 2 yıl arasında daha erken emekli olma haklarının sahibi olacaklar.

Doğum borçlanması ile erken emeklilik…

Doğum borçlanması ile erken emeklilik ile kadınlar en fazla 3 çocuk ile borçlanma yapabilecekler. Her çocuk için ikişer yıl borçlanma yapabilecek anne adayların doğum yapmadan önce sigortalı olarak çalışması ve doğumun ardından işlerine geri dönmesi gerekir. Bu kapsamda daha erken emekli olabilecekler.

Askerlik borçlanması ile erken emeklilik…

Askerlik borçlanması ile erken emeklilik ile ortalama olarak 1 ila 2 yıl arasında fırsatlar sunulacak. Askere gitmeden daha önce erkekleri askere gitmiş olması, askerde oldukları sürede iş verenler tarafından primlerin ödenmemesi şartı aranır. Bu sayede erken emeklilik fırsatları verilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum